První narozeniny jsou tu! Jaký dárek pro roční dítě?


DárkoTipy / Úterý, Srpen 28th, 2018

Připadá vám taky, že to není možné? Vždyť ještě včera to bylo to malinkaté růžové miminko s těmi maličkými prstíky, co si tak pěkně spinkalo v kočárku a nebylo tam pomalu ani vidět.  Jenže pak se podíváš na sebe do zrcadla a kruhy pod očima ti prozradí, že už ses fakt hodně dlouho pořádně nevyspala. Prsa už taky nejsou tak plná, co bývala, a pomalu začínají tíhnout k zemi. A najednou se ti odněkud přibatolí / připlazí / přileze to neustále rostoucí dítko, které už vážně není takový drobeček. Pořád se teď plete pod nohama, takže musíš neustále dávat pozor, abys ho nezašlápla. Je to tak. První narozeniny jsou za dveřmi a tvoje roční dítě se těší na každodenní nové podněty. Co mu pořídit pěkného k tomu prvnímu významnému jubileu?


Učíme se haf, mňau, bů

Dárek pro roční dítěNejvětší úspěch u mého dítka měly rozhodně magnetky zvířátek. Baru díky nim už krátce po narozeninách ovládala perfektně imitovat nejen psa, kočku, kozu, krávu…, ale dokonce i tučňáka nebo žirafu (aniž bychom věděli, jaké zvuky tohle zvířectvo vlastně vydává). Magnetky může dítko dávat na ledničku, může pro ně stavět ohrádky z leporela, můžete spolu hrát poznávačku typu: „Kde je lev?“ a „Jak dělá krocan?“ nebo mi později také pěkně slouží jako takový výchovný prvek: „Tři pohádky na počítači denně = tři magnetky na ledničce.“

Je to opravdu vděčná hračka, která vydrží roky (dobrá, ze začátku musíte hlídat, aby je dítko moc neohlodalo). Doporučuji tedy nějaké kvalitní, nejlépe dřevěné.


Leze, leze po železeDárek pro roční dítě - stan s tunelem

Ne, nebojte, nehodlám doporučovat pro vaše robátka klíče. Jen jsem si připomněla tuhle hádanku v souvislosti s tím, že roční dítka prostě lezou. A lezou rády všude. Nahoru, dolů, po gauči, pod stůl, prostě kde se dá. Pokud máte dostatečně prostorný byt či dům anebo zahradu, doporučuji rozhodně koupit stany s tunelem.

Žádné složité stavění. Prostě se to vyndá z obalu, rozhodí a je postaveno. Pro začínající lezce můžete používat zatím jen tunel, až bude dítko starší, může si ve stanech dělat své úkryty a hrát si, aniž by bylo rodičům na dohled (a to děti přece rády). 🙂


Nedá pokoj, dokud to nepřeleze

Dárek pro roční dítě - Piklerův trojúhelníkA ještě u toho lezení chvilku zůstaneme. Panenek a plyšáků už máte doma určitě plnou poličku (aniž byste vlastně chtěli), ale takovouhle prolézačku jen tak někdo nemá. Kdo již trochu studoval Montessori pedagogiku, tak určitě ví, že se jí říká Piklerův trojúhelník.

Tahle speciální přelézačka naučí vaše dítka samostatnému pohybu. Učí koordinaci ruka-noha, při správném lezení se posilují šikmé břišní svaly, trénuje rovnováha… prostě samá pozitiva. Nemusíte na hřiště, mějte své hřiště doma (pokud to prostory dovolí). Když se pak k tomu přidá ještě prkno, je z toho výborná klouzačka. A když přes to přehodíte deku, bezva domeček.

Koupit se dá třeba na Fleru od prodejce Ifetta, trochu dražší verzi koupíte u Antonie&Emmy  nebo omrkněte Montessori bazary, jestli se někdo nehodlá přelézačky zbavovat.

.
Nezapomeňte, děti rostou vážně rychle!
Ani se nenadějete a budou mu dva.
Dárek pro dvouleté dítě? Přečtěte si, co frčí 
.

Do věže s ním

Dárek pro roční dítě - učící věž

Potřebujete dítě zabavit během vaření? Bylo období, kdy jsem si nemohla ani dojít na záchod, natož uvařit oběd. Naštěstí mám šikovného muže, který mi pomocí IKEA schůdků a několika latí a šroubků vyrobil tak zvanou učící věž. Výsledek můžete vidět na fotce. Dá se vygooglit spoustu návodů, jak na to. Mrkněte třeba na tenhle: Učící věž za 600 Kč. Pokud si na výrobu netroufáte nebo nemáte času nazbyt, dá se koupit úplně nová, designová i různě vyšperkovaná (ale o trochu dražší, že) nebo prohledejte bazary.

Nemůžu vám slíbit, že vaření se od té doby stane hračkou, neb dítko si chce samo vše vyzkoušet (bacha na ostré nože!!). Ale když mu dáte třeba oloupat cibuli a uvidí na to, co děláte, na chvilku ho to zabaví, a tak třeba stihnete nakrájet potřebné ingredience.


Věže taky bouráme

Dárek pro roční dítě - dřevěné kostkyNejoblíbenější činnost malých batolat? Bourat vše, co jde. Aby vám nebourali doma kde co, pořiďte jim dřevěné kostky. Klasika, která neomrzí. Ze začátku budete asi stavět hrady spíše vy, ale časem se vaše dítko naučí dát kostku na kostku a později můžete soutěžit o to, kdo postaví nejvyšší věž. Opět je to hračka, která vydrží dlouhé roky. Existuje spoustu možností, jak kostky využít.

Co vše se s kostkami dá dělat a jaké jsem vybrala pro svou dcerku já, se můžete dočíst v téhle recenzi kostek.


Objevujeme různé předměty

Pokud nestíháte nakupovat nebo nemáte dostatek finančních prostředků, mám tu pro vás jeden DIY tip. Vyrobte pro vaše robátko krabici plnou pokladů, tedy různých věciček na prozkoumání a zabavení. Je to jednoduché.

Dárek pro roční dítě - kufřík na hračky

Vezměte krabici od bot, nejlépe s víkem (můžete ji třeba polepit obrázkovým dárkovým papírem) a schovejte do ní rozličné předměty, jako jsou: nefunkční mobil, ovladač k televizi, klíče, kolíčky na prádlo, kuchyňské náčiní, šišky, stužky, zvoneček, dřevěná špulka na nitě, hadřík… atd. Je tisíce možností, co se tam dá schovat. Záleží, co zrovna máte doma po ruce. Věřte tomu, že krabice vaše dítko na nějaký čas zabaví (třeba, když si potřebujete vyřídit důležitý telefonát). Inspiraci můžete hledat třeba na Pinterestu pod pojmem treasure basket.

A pokud se vám obyčejná krabice nelíbí, kupte třeba klasický dětský kufřík a dejte „poklady“ do něj. Ten se určitě ještě využije!


Než-li několik levných dárků, raději jeden dražší, ale za to kvalitní, multifunkční, co vydrží. Alespoň tak to mám nastavené já. Jak jste na tom vy? Dáváte dětem hodně dárků nebo jste skromnější? Pojďme diskutovat. 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

1 komentář k článku “První narozeniny jsou tu! Jaký dárek pro roční dítě?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *