Dárek pro učitelku na konci školního roku aneb když nechcete dát jen obyčejnou kytku


DárkoTipy / Neděle, 14 června, 2020

Za nás se tedy nosily jenom kytky. Alespoň jsme to měli jednoduché. Každý někde koupil jeden karafiát a šlo se. Nikdy nezapomenu, jak mi jednou cestou do školy vypadl z toho celofánu, rozlomil se a šup do kaluže (byl zrovna pěkný slejvák). Ten ale vypadal. Naaranžovala jsem ho jakž takž zpátky do obalu a bylo to. ☺

Jenže co má chudák učitelka s takovou záplavou kytek dělat? Třeba jede hned na dovolenou a ani by si je neužila. Nebyl by lepší nějaký jiný drobný dáreček? Jenže jaký? Zeptala jsem se tedy přímo učitelek, zapátrala a nejčastější odpovědí bylo: „Už máme na policích tisíce hrnečků a jiných pracholepek. Když už nás chcete podarovat, dejte nám něco, co se dá spotřebovat.“. Mám tu tedy pro vás pár nápadů, jaký dárek pro učitelku byste mohli vyzkoušet.


Co se dá sníst nebo vypít

 • Je to jasné. Každý rád něco mlsá a pokud víte, co zrovna ráda vaše učitelka, tím lépe. Chybu tedy určitě neuděláte, když pořídíte nějakou dobrou čokoládu, kvalitní bonbony (nebo rovnou belgické pralinky?), makronky, dobré sýry, paštiky, domácí med nebo marmeládu, rozinky v čokoládě, pytlíček plný různých oříšků či křížal atp.
 • Naprostá většina učitelek si určitě také dá dobré kafíčko (o velké přestávce, aby si od těch dětí trošku oddechla) anebo dobrý čaj, ať už sypaný nebo pytlíkový.
 • Pokud máte doma zahrádku a na ní něco dobrého k snědku, tak také potěší. Už i „Mareček“ to věděl. Takže takový malý košíček plný jahod nebo třešní (bývá zrovna jejich sezóna)?
 • Pokud to umíte, upečte paní učitelce třeba domácí kváskový chléb. To je také cenné zboží.
 • Pánům učitelům můžete třeba naložit utopence nebo hermelíny (pokud víte, že je má rád).
 • A samozřejmě se dá dát i nějaká ta lahvinka vína či něčeho ostřejšího pro pány. Do rukou bych tyhle dárky ale dětem spíše nedávala (ve škole alkohol? to se přeci nehodí) a nechala to jako poděkování od rodičů.

Když květinu, tak rozhodně nějakou speciální

 • Třeba ovocnou. Troufnete si na její výrobu sami? Pokud ne, můžete si jí třeba objednat u společnosti Frutiko.
 • Udělejte kytici z čokoládových bonbonů nebo čokoládek Merci.
 • I z pytlíkových čajů jde udělat pěkná květina.
 • A co teprve ananasový pugét. Jak na to? Stačí ananas a nějaké ty květy, které připevníte k ananasovým listům a originální dárek je na světě.
 • Kdybych byla učitelka, určitě by mě potěšil třeba pytlíček plný levandule.
 • Také by se dala darovat bylinka v květináči, který můžete „vytunit“ tak, že ho děti pěkně vymalují, polepí mušličkami, kamínky apod. Třeba bazalka, máta nebo meduňka na uklidnění?
 • Nebo paní učitelce kupte čtyřlístek pro štěstí, který si může sama vypěstovat (k objednání tu).
 • A pro pánskou část učitelského sboru? Co třeba klobásovou kytici (jak na ní se můžete naučit tady) anebo kytici z česneků a jiné zeleniny.

DIY dárky aneb ať se děti snaží

 • Dárek, který potěší všechny učitele bez rozdílu, a nikdy toho nebude dost? To je určitě osobní poděkování za jejich celoroční snahu. Jak na to? Jestli má vaše dítko paní učitelku opravdu rádo, ať ji napíše dopis. Za co jí děkuje, proč ji má rádo a díky čemu na ni nikdy nezapomene? Klidně i s chybami a škrtáním, alespoň to bude autentické. Může tam i dokreslit pěkný obrázek. Dopis se pak vloží klasicky do obálky nebo třeba do rámečku.
 • Předejte paní učitelce také vysvědčení. Napodobte design klasických formulářů pro vysvědčení, vepište jméno a další údaje a pak jak si vede v jednotlivých činnostech „učitelování“. Samozřejmě nejlepší bude, když bude mít paní učitelka samé jedničky. 🙂 Ptáte se v jakých činnostech? Třeba vypravování, vysvětlování, známkování, krasopis, kreslení, dělání legrace atp.
 • Dalším dobrým tipem je nějaký malý ručně vyráběný dáreček. Co takhle navléknout pro paní učitelku nějaký pěkný korálkový náramek nebo vyrobit pěkné náušnice? To zvládne každé dítě. (A pokud ne, pěkné jsou tyhle Hamara náramky.)
 • Každá žena také určitě ocení domácí přírodní kosmetiku. Zkuste tedy s vašim dítětem vyrobit například domácí mýdlo, balzám na rty nebo krém na ruce.

Když se složí celá třída

Pro takový dárek je potřeba, aby ve třídě existoval alespoň jeden iniciativní rodič (nebo spolužák, pokud už se jedná o starší ročníky), který to dá do kupy. Rozepíše e-maily, dají se dohromady nápady a vyberou se peníze na nějaký ten společný dárek pro učitelku, který může kolikrát potěšit daleko víc než 30 drobností od každého. Na co byste se mohli třeba složit?

 • Poukázka na masáž,
 • Poukaz na degustaci do nějaké pěkné restaurace,
 • Poukaz ke kadeřnici nebo na kosmetiku,
 • Vstupenky do kina nebo divadelní abonentku,
 • Poukázka do různých obchodů, ať je to knihkupectví (i učitelky se rády dále vzdělávají), drogerie, oblečení… a jestli jezdí hodně autem, tak třeba na benzín (pokud víte, že jede třeba na dovolenou autem do Chorvatska, popřejte na věnování krásnou dovolenou a šťastnou cestu),
 • Udělejte učitelce „Teacher survival/emergency kit“ neboli učitelskou sadu na přežití/poslední záchrany. Hodí se asi jako dar od starších dětí nebo středoškoláků. Co do takové sady? Vaší kreativitě se meze nekladou. Zpracování a obsah záleží také hodně na vašem učiteli/učitelce. Můžete to pojmout vtipně, užitečně, jedle, profesionálně nebo esteticky. Mohlo by se tam dát např. následující: prášky na bolest hlavy, Tic Tac pro svěží dech, čokoláda na nervy, propisky, bločky, magnety, křídy, špendlíky (divili byste se, ale učitelky tyhle papírenské věci dostávají údajně rády, ale bohužel ne moc často), špunty do uší, červenou tužku na opravování písemek, leukoplast na případná zranění, malý panák alkoholu atd.

Máte taky nějaký originální tip na dárek pro učitelku, který jste třeba už někdy věnovali na konci školního roku? Sem s ním do komentáře. 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *