Čtení na léto 2021… aneb co jsme si vezli na dovolenou


DárkoTipy / Sobota, 10 července, 2021

Byli jsme u chorvatského moře. (Konečně! Miluju moře!) A jelikož s malými dětmi to není žádná velká akce (prostě jen pláž, bazén, poobědový dýchánek, pláž, večeře a spát), vezli jsme si s sebou i několik knih s nadějí, že se nám podaří některá přečíst. Teď jste určitě zvědaví, jak moc naivní naše představa byla…? Světe div se, opravdu se nám podařilo nějakou tu knihu přečíst. Já přečetla jednu a půl a ten můj muž dokonce celé 3! Vezli jsme jich s sebou ale víc, a tak na nás ještě čekají a jsem zvědavá, jestli je náhodou nepovezeme příští rok k moři zase. 🙂 Jaké čtení na léto jsme si přibalili do kufru? Jaké knihy můžete koupit a dát darem?


Prvok, Šampón, Tečka a Karel  –  Patrik Hartl

Cože? Jako ten film, co jde teď v létě do kin? No přesně ten. Chtěla jsem si příběh nejdřív přečíst, než to uvidím na filmovém plátně (nebo spíš na obrazovce… aneb kéž bych se dostala do kina:-). Od Patrika Hartla (joo, to je ten, co se tak vtipně směje) jsem četla jeho další tři knihy a tahle prvotina, která je prý nejlepší, na mě ještě čekala. A dala jsem jí! Je to vskutku odpočinkové letní čtení, které se dá zvládnout s trochou štěstí (a s tatínkovou pomocí s dětmi) za dva dny. O jakých týpcích knížka je, to se dozvíte na odkazu níže. 

Hartl je ideální čtení na léto 2021

KOUPÍŠ TADY


Tak trochu lesana  –  Veronika Hotová Roncová

Ehm, možná, že jsem taky tak trochu lesana, protože: jsem pro přirozené porody, miminka jsem nosila v šátku, ráda bych, aby děti (i já, pokud možno) jedly zdravě, nosím barefoot boty… no a tak podobně. Nejsem žádný extrémista, ale přiznávám, že občas mám něco trochu jinak než běžná populace. A tak jsem si od mé sestry půjčila tuhle zajímavou knížku. Mám jí ještě rozečtenou, ale je to moc příjemné čtivé čtení, nad kterým se člověk i zamyslí… „Nevšední román o ženě, která nezapadá do škatulek a prostě si jen ráda žije po svém.“ A kniha se líbí i mé sestře, která vlastně až tak moc lesana není. Takže pojďte si, ženy, směle přečíst tento příběh a třeba se inspirujete.

Inspirativní letní čtení

KOUPÍŠ TADY


Mengeleho děvče  –  Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová

Ufff… tohle není vůbec jednoduché čtení, ač je to psáno velmi čtivě. „Skutečný příběh ženy, která přežila čtyři koncentrační tábory“, vyprávěný hlavní hrdinkou, když jí bylo přes devadesát let. Jak prožívala své dětství, první lásku, postupné omezování a utlačování Židů, transport, Osvětim, Mengeleho pokusy na lidech… Přežila, dokázala žít dál, mít rodinu a děti. Proč takové hrůzy vlastně číst? Určitě je třeba si to připomínat, vědět, co se stalo a čeho všeho jsou lidé schopní, abychom mohli zabránit, aby se něco takového mohlo ještě někdy opakovat. Její příběh je neskutečně inspirativní, byla to velmi silná žena, a díky jejímu vyprávění si člověk uvědomí, co všechno má a jak snadno může o všechno přijít.

Tyhle knihy doporučuji ke čtení

KOUPÍŠ TADY


Dva proti Říši  –  Jiří Šulc

Ještě u té druhé světové chvilku zůstaneme… Tuhle knížku si vybral můj muž a já jí ještě nečetla, takže vám můžu jen přecitovat anotaci: Je to kniha o atentátu na Reinharda Heydricha, která popisuje scénu domácího odboje, exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu a vše okolo toho. Je ale i o soukromých životech hlavních hrdinů. Realistický obraz o strukturách německé moci, vyšetřovací postupy gestapa… Děj je prý strhující a zajímavé je, jak se ty knihy o druhé světové válce prolínají. Nejednou přijdete na to, že postava z tamté knihy se objeví i v téhle anebo ještě další knize. Tak koho tohle téma zajímá, pusťte se do čtení. 

Nejen oddechové čtení na léto se hodí

KOUPÍŠ TADY


Muž jménem Ove  –  Fredrik Backman

A jdeme se zase trochu pobavit. Tuhle knížku jsem čistě náhodou objevila v knihovně u tchýně a hned mě zaujala. Zatím jsem přečetla jen prvních pár stránek, ale vypadá to, že to bude fakt sranda. Dokonce jsem se nahlas zasmála, což se mi u čtení běžně nestává. A o čem to vlastně je? O starém morousovi odvedle. Je mu skoro 60, řídí Saaba a stále vehementně vykonává funkci strážce pořádku (ač byl již dávno ve funkci vystřídán). To se k němu takhle jednou nastěhují noví sousedi a dovolí si mu místo pozdravu nabourat do poštovní schránky… a pak to prý začne. Jste taky zvědaví, co a jak to bude pokračovat?

Vtipná kniha na léto

KOUPÍŠ TADY


Šikmý kostel 2  –  Karin Lednická

Loni v létě jsem četla první díl (a dost se mi líbil!), letos bych mohla do září stihnout druhý. Co myslíte? Zvládnu to? Příběh pokračuje přesně tam, kde skončil. V nově vzniklém Československu nastávají zlaté časy, ale v Karvinné to stále dramaticky bublá. Přichází nová generace, nové možnosti a následně hospodářská krize, vzestup nacionalistických nálad, druhá světová válka… Vše je postaveno na skutečných událostech.

Osudy rodiny v druhém díly knihy Šikmý kostel

KOUPÍŠ TADY


Konec prokrastinace  –  Petr Ludwig

Nutno říci, že tahle knížka je už pěkně omatlaná. S mužem totiž cestuje už nějakou tu dobu. Možná už nějaký ten rok. Ač jinak velmi pracovitý zemědělec, přesto bojuje právě s prokrastinací. A tak to čte stále dokola (alespoň myslím) a doufá, že konečně ten náš dům postaví. 🙂 (Promiň, muži, za tento malý vtípek, ale nemohla jsem si pomoct.) Rozhodně je to kniha inspirující a doporučujeme ji všem.

Konec prokrastinace - čtení nejen na léto

KOUPÍŠ TADY


BOOKO – aplikace plná knížek pro děti

Barušce jsme tentokrát knížky žádné nezabalili (tedy, nepočítám ty k Albi tužce). Stáhla jsem jí totiž do tabletu (a pro jistotu i do telefonu) aplikaci Booko, ve které najdete rovnou desítky klasických i moderních knížek pro děti. Takže žádné čtení na léto, ale rovnou na celý rok. A co je víc? Že ještě neumí číst a ani umět nemusí, protože aplikace jí ty knížky přečte sama. A to znamená, že jsme si každý pohodlně mohl číst tu svoji knížku (když tedy Beník zrovna spal). No prostě paráda.

Jestli chcete vědět o aplikaci víc, počkejte si na recenzi! Už brzy!

Booko - čtení na léto pro děti

KOUPÍŠ TADY

.
Nevybrali jste si? Mrkněte na loňské tipy 👇
10 tipů na letní čtení… aneb knihomolové doporučují knižní dárky
.

A jaké čtení na léto nám doporučíte vy? Pochlubte se a přidám váš tip do článku. 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *