První narozeniny jsou tu! Jaký dárek pro roční dítě?


DárkoTipy / Pondělí, 5 září, 2022

Připadá vám taky, že to není možné? Vždyť ještě včera to bylo to malinkaté růžové miminko s těmi maličkými prstíky, co si tak pěkně spinkalo v kočárku a nebylo tam pomalu ani vidět.  Jenže pak se podíváš na sebe do zrcadla a kruhy pod očima ti prozradí, že už ses fakt hodně dlouho pořádně nevyspala. A najednou se ti odněkud přibatolí / připlazí / přileze to neustále rostoucí dítko, které už vážně není takový drobeček. Pořád se teď plete pod nohama, takže musíš neustále dávat pozor, abys ho nezašlápla. Je to tak. První narozeniny jsou za dveřmi. Co mu pořídit pěkného k tomu prvnímu významnému jubileu? Jaký dárek pro roční dítě je ten nej?


Učíme se haf, mňau, bů

Největší úspěch u mého dítka měly rozhodně magnetky zvířátek. Baru díky nim už krátce po narozeninách ovládala perfektně imitovat nejen psa, kočku, kozu, krávu…, ale dokonce i tučňáka nebo žirafu (aniž bychom věděli, jaké zvuky tohle zvířectvo vlastně vydává). Magnetky může dítko dávat na ledničku, může pro ně stavět ohrádky z leporela, můžete spolu hrát poznávačku typu: „Kde je lev?“ a „Jak dělá krocan?“ nebo mi později také pěkně slouží jako takový výchovný prvek: „Tři pohádky na počítači denně = tři magnetky na ledničce.“

Je to opravdu vděčná hračka, která vydrží roky (dobrá, ze začátku musíte hlídat, aby je dítko moc neohlodalo). Doporučuji tedy nějaké kvalitní, nejlépe dřevěné.

Dárek pro roční dítě

KOUPÍŠ TADY


Leze, leze po železe

Ne, nebojte, nehodlám doporučovat pro vaše robátka klíče. Jen jsem si připomněla tuhle hádanku v souvislosti s tím, že roční dítka prostě lezou. A lezou rády všude. Nahoru, dolů, po gauči, pod stůl, prostě kde se dá. Pokud máte dostatečně prostorný byt či dům anebo zahradu, doporučuji rozhodně koupit stany s tunelem.

Žádné složité stavění. Prostě se to vyndá z obalu, rozhodí a je postaveno. Pro začínající lezce můžete používat zatím jen tunel, až bude dítko starší, může si ve stanech dělat své úkryty a hrát si, aniž by bylo rodičům na dohled (a to děti přece rády). 🙂

Dárek pro roční dítě - stan s tunelem

KOUPÍŠ TADY


Nedá pokoj, dokud to nepřeleze

A ještě u toho lezení chvilku zůstaneme. Panenek a plyšáků už máte doma určitě plnou poličku (aniž byste vlastně chtěli), ale takovouhle prolézačku jen tak někdo nemá. Kdo již trochu studoval Montessori pedagogiku, tak určitě ví, že se jí říká Piklerové trojúhelník.

Tahle speciální přelézačka naučí vaše dítka samostatnému pohybu. Učí koordinaci ruka-noha, při správném lezení se posilují šikmé břišní svaly, trénuje rovnováha… prostě samá pozitiva. Nemusíte na hřiště, mějte své hřiště doma (pokud to prostory dovolí). Když se pak k tomu přidá ještě prkno, je z toho výborná klouzačka. A když přes to přehodíte deku, bezva domeček.

Koupila bych třeba tenhle barevný od TAKARO, který lze i jednoduše složit a schovat do skříně.

KOUPÍŠ TADY


Houpy hou není nikdy dost

Houpačka má vždycky úspěch. Takové houpání zabaví už nejmenší, ale i dospělé (no fakt, já se strašně ráda houpám), zlepšuje povědomí o těle, trénuje koordinaci, rovnováhu, svaly… Prostě samé výhody. A tahle houpačka Swing může být klidně i tunel pro vláčky, most na přelézání nebo úkryt. Prostě parádní dárek pro roční dítě, ale i pětileté. 

Houpačka Swing - super dárek pro roční dítě

KOUPÍŠ TADY


Jak nám pěkně papá

Roční dítka už většinou zvládají s přehledem obědy i večeře, a tak si rozhodně zaslouží svůj vlastní talířek, hrníček, příbory… Co takhle k narozeninám pořídit nějakou pěknou sadu nádobí? Vyberete s princeznami, kytičkami, krtkem, dinosaury nebo bagry? Rozhodně je z čeho vybírat, mrkněte na to.

Ročnímu dítěti k prvním narozeninám - nadobí

KOUPÍŠ TADY

.
Nestačí vám tyhle tipy?

Do věže s ním

Potřebujete dítě zabavit během vaření? Bylo období, kdy jsem si nemohla ani dojít na záchod, natož uvařit oběd. Naštěstí mám šikovného muže, který mi pomocí IKEA schůdků a několika latí a šroubků vyrobil tak zvanou učící věž. Výsledek můžete vidět na fotce. Dá se vygooglit spoustu návodů, jak na to. Mrkněte třeba na tenhle: Učící věž za 600 Kč. Pokud si na výrobu netroufáte nebo nemáte času nazbyt, dá se koupit úplně nová, designová i různě vyšperkovaná (ale o trochu dražší, že) nebo prohledejte bazary.

Nemůžu vám slíbit, že vaření se od té doby stane hračkou, neb dítko si chce samo vše vyzkoušet (bacha na ostré nože!!). Ale když mu dáte třeba oloupat cibuli a uvidí na to, co děláte, na chvilku ho to zabaví, a tak třeba stihnete nakrájet potřebné ingredience. Je to tedy skvělý dárek pro roční dítko i pro jeho maminku.Dárek pro roční dítě - učící věž

KOUPÍŠ TADY


Věže taky bouráme

Nejoblíbenější činnost malých batolat? Bourat vše, co jde. Aby vám nebourali doma kde co, pořiďte jim dřevěné kostky. Klasika, která neomrzí. Ze začátku budete asi stavět hrady spíše vy, ale časem se vaše dítko naučí dát kostku na kostku a později můžete soutěžit o to, kdo postaví nejvyšší věž. Opět je to hračka, která vydrží dlouhé roky. Existuje spoustu možností, jak kostky využít.

Co vše se s kostkami dá dělat a jaké jsem vybrala pro svou dcerku já, se můžete dočíst v téhle recenzi kostek.

Dárek pro roční dítě - dřevěné kostkyKOUPÍŠ TADY


Děláme „kutululu“

Balónky, míčky, kuličky… hlavně ne malé, které by mohlo dítko spolknout! Každé správné batole rozhodně rádo dělá „kutululu“ a s takovouhle MAXI kuličkovou dráhou od TRIHORSE si jistojistě pár let vyhraje. Rozhodně nehrozí, že by jedlíci kuličku snědli, protože má průměr 46 mm (pokud tedy doma nemáte Otesánka). Je vyrobená v Česku, z kvalitního bukového dřeva. Ideální pro rozvoj soustředění, trpělivosti, jemných motorických dovedností i vizuálního vnímání. Počkejte, nakonec to bude bavit i vás.

Jaký dárek pro roční dítě? Kuličkodráha to jistí.KOUPÍŠ TADY


Objevujeme různé předměty

Pokud nestíháte nakupovat nebo nemáte dostatek finančních prostředků, mám tu pro vás jeden DIY tip – skvělý dárek pro roční dítko. Vyrobte pro vaše robátko krabici plnou pokladů, tedy různých věciček na prozkoumání a zabavení. Je to jednoduché.

Vezměte krabici od bot, nejlépe s víkem (můžete ji třeba polepit obrázkovým dárkovým papírem) a schovejte do ní rozličné předměty, jako jsou: nefunkční mobil, ovladač k televizi, klíče, kolíčky na prádlo, kuchyňské náčiní, šišky, stužky, zvoneček, dřevěná špulka na nitě, hadřík… atd. Je tisíce možností, co se tam dá schovat. Záleží, co zrovna máte doma po ruce. Věřte tomu, že krabice vaše dítko na nějaký čas zabaví (třeba, když si potřebujete vyřídit důležitý telefonát). Inspiraci můžete hledat třeba na Pinterestu pod pojmem treasure basket.

A pokud se vám obyčejná krabice nelíbí, kupte třeba klasický dětský kufřík a dejte „poklady“ do něj. Ten se určitě ještě využije!

Dárek pro roční dítě - kufřík na hračkyKOUPÍŠ TADY


Než-li několik levných dárků, raději jeden dražší, ale za to kvalitní, multifunkční, co vydrží. Alespoň tak to mám nastavené já. Jak jste na tom vy? Dáváte dětem hodně dárků nebo jste skromnější? Jaký dárek pro roční dítě vyberete? Pojďme diskutovat. 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.

3 Komentáře “První narozeniny jsou tu! Jaký dárek pro roční dítě?”

  1. Náš malý dostal, také dřevěné kostky je to taková klasika, ale největší úspěch u nás měl activityboard. Malý si s ním pořád hraje a zkoumá 🙂

    1. Jojo, aktivity board je výborná věc. Měla jsem v plánu udělat pro naší Baru, nakoupila na to různé věci, ale než se mi to podařilo smontovat, vyrostla. Tak snad se to podaří pro druhé dítko. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *