Narozeninová oslava ekologicky… aneb jde to i bez balónků


Oslavy / Středa, 27 února, 2019

Úplně to vidím. Budete mít kulaté narozeniny a to chce pořádně oslavit, no ne?! Pozvete kamarády a známé a nemůžete se dočkat, jak se jako správná hostitelka ukážete. Bude tam všechno! Pořádná výzdoba, to nejlepší občerstvení, koktejly a drinky všemožných druhů, zábavný program, párty hudba… Moc dobře to chápu. Taky se těším, až nebudu bydlet v jednopokojovém bytě s vanou na konci kuchyňského koutu a budu si moci pozvat hosty. Teď se mi sem bohužel jaksi nevejdou, neb se z našeho bytečku stal jeden velký dětský pokoj.

Každopádně, ať už rádi organizujete oslavy všeho možného, grilovačky nebo párty pro kamarády, napadlo vás někdy, že při tom vzniká dost zbytečného odpadu? Co to příště zkusit ekologičtěji? Můžete začít třeba tím, že nebudete posílat papírové pozvánky (pokud to tedy ještě někdo dělá), ale místo toho trochu ušetříte naše lesy (už tak je ničí dost a dost kůrovec) a rozešlete pozvání online. Co dál? Jak se dělá taková oslava ekologicky? Tu máte pár tipů.


Jak na výzdobu?

Nač kupovat třpytivé kloboučky, balónky nebo konfety? Stojí to spoustu peněz a je to jen na jedno použití. A ještě to pak ničí životní prostředí. Dokonce i nafukovací balónek, který je výrobcem nazvaný ekologický, se údajně rozloží až za několik let. Přitom je spousta jiných možností, jak si „načančat“ párty. Co to zkusit třeba takhle:

 • Pokud chcete něco rozhazovat, zkuste rýži, pěkně jako na svatbách.
 • Použijte již použitý papír. Třeba noviny, časopisy, pokreslené papíry nebo letáky ze schránek! Kdo z vás vyhraje LIDL klobouček, kdo Penny a kdo Kaufland? Můžete si s nimi zahrát takovou tu „hádací hru“, akorát že hádající nebude hádat na čele napsanou slavnou osobnost, nýbrž prodejnu své letákové čepice. 🙂
 • Pamatujete na papírové řetězy, které jste určitě někdy vyráběli jako malí? Vyrobte je se svými dětmi! Alespoň se do příprav také zapojí.
 • Nebo co takové origami skládanky zavěšené v oknech či ze stropu? Budou určitě vypadat skvěle! Mimochodem, věděli jste, že když složíte 1000 origami jeřábů, budete mít věčné štěstí? A to se vyplatí!
 • Natrhejte luční kvítí! Tedy, pokud máte štěstí, že zrovna nějaké venku roste. Na podzim můžete udělat výzdobu z krásně zbarvených listů a kaštanů a v zimě si vystříhejte třeba papírové vločky.
 • Ušijte si látkové girlandy (mám na mysli takové ty trojúhelníky zavěšené za sebou na provázku). Po párty je schováte do šuplíku a příště je můžete vytáhnout zase.
 • Máte rádi svíčky? Při večerních oslavách určitě zásadně mění atmosféru. Ale když se pak najednou všechny sfouknou, to je potom „smradu, jak v Cařihradu“. Pokud nechcete dýchat nezdravé zplodiny, pořiďte si raději přírodní svíčky.
 • „Nesmíme zapomenout na deštníčky do koktejlů!“, říkáte si? Ale no tak, nejsme už přeci malé děti. Co takhle jedlé ozdoby? Na okraj sklenice můžete nasadit klasicky plátek citronu nebo třeba jahodu, kousek ananasu, do sklenky vhodit olivu nebo si troufnete na chilli papričku?
 • BONUS TIP: Co si před párty osvěžit vůni bytu? Hosté si tak užijí oslavu všemi smysly. Doporučit můžu třeba tyhle přírodní osvěžovače vzduchu.
  .

A do čeho dáme všechny ty dobroty?

Jasné, jídla bude spoustu, tak je třeba se na to řádně vybavit. Pokud se jedná o zahradní párty, určitě každého hned napadne pořídit nějaké ty jednorázové plastové talířky, tácky a kelímky. Aspoň nebude tolik mytí nádobí, no ne?
STOP! Jsou i jiné možnosti. Je fakt, že taková oslava ekologicky stojí na poprvé o něco víc peněz… ale spočítejte si, kolik ještě narozeninových oslav budete pořádat? Jestli máte děti, tak určitě spoustu. Takže neplačte, když vám z peněženky nejdřív vyskočí nějaká ta bankovka, ono se to časem určitě vyplatí a ještě k tomu pomůžete přírodě. Co pořídit?

 • Párty kelímky ze 100% recyklovaného plastu, nerezu nebo bambusu. Všechny tyhle varianty jsou použitelné minimálně tisíckrát a pít z nich můžete i jindy než na oslavách. I na dovolenou se budou hodit.
 • Plastová brčka už budou mít brzy v EU utrum, co se předzásobit už nyní? Nerezová, skleněná, bambusová nebo kompostovatelná? S těmito brčky určitě neuděláte chybu.
 • Zapomeňte na limonády a minerálky v PET lahvích. Za prvé jsou plné nezdravých cukrů a za druhé s takovými domácími limonádami nebo maxi koktejly zazáříte víc. I taková pěkně vychlazená kohoutková voda, dochucená limetkou/okurkou/mátou osvěží mnohem víc. A na to je potřeba mít nějakou pořádnou karafu nejen na vodu. Objevila jsem taky tuhle úžasnou nádobu na limonádu. Je opatřená kohoutkem, takže si limču můžete do sklenice pěkně natočit.
 • Nekupujte rozhodně plastové tácy, pořiďte si třeba ty z bambusu nebo nerezu. Anebo vytáhněte nějaké parádní skleněné či dřevěné po babičce.
 • A čím napichovat jednohubky? Jasné, jde to klasickými dřevěnými párátky nebo si můžete pořídit znovupoužitelná bambusová či nerezová nepichovátka.
 • I papírové ubrousky se dají lehko nahradit. Jak? Přeci látkovými kapesníky. Dají se použít na otření rukou, úst, jako hadřík nebo i pro případ rýmy („Ups, to wasabi mi ale protáhlo nos!“).
 • Dejte stopku kávovaru na kapsle. Kór jste-li opravdový kafař a neodpustíte si jedno k snídani, jedno při práci, jedno pěkně po obídku a pak ještě navečer, abyste neodpadli do postele moc brzo. Raději si ho uvařte v moka konvičce. Nebudete už muset pít stále to samé kafe a určitě si na něm mnohem více pochutnáte (i vaši hosté).
.

.
Když oslava ekologicky, tak rozhodně i ekologické balení dárků!
.

Co do pusy?

 • Zapomeňte na take-away jídlo v plastových krabičkách, balené bonbony, brambůrky, tyčinky… Když oslava ekologicky, zaslouží si navařit domácí občerstvení. Udělejte chlebíčky, jednohubky, kanapky nebo co takhle španělské tapas?
 • I chipsy se dají lehce vyrobit doma a zdravěji. Mrkněte třeba na tyhle super jednoduché sýrové!
 • Na všechno to kuchtění nakupte nejlépe v nějakém bezobalovém obchodě. A pokud nevíte, jestli u vás takový obchod vůbec funguje, mrkněte na tuhle mapu zero waste obchodů. Pro mé boleslavské přátele mám čerstvou informaci, že se tu jeden takový obchod s názvem Refill shop už chystá a brzy otevře!
 • Důležitý poznatek: Připravte jídla tak akorát! Když kolikrát vidím ty přeplněné rautové stoly, pomýšlím (stejně jako Baby v Hříšném tanci) o afrických hladových dětech (ať žije legendární hláška: „Tak jim ty zbytky pošleme!“ :-)).
 • Pokud přeci jen něco zbyde, rozdejte to hostům. Určitě si v noci, když nebudou moct usnout, ještě rádi něčeho zobnou. Zapomeňte ale na plastové krabičky, zkuste nějaké ekologické. Výslužku můžete dávat třeba do takových krabiček vyrobených z cukrové třtiny.
  .
       
.
Hledáte ještě vhodný dárek pro oslavenkyni?
.

A po párty?

Jojo, je to bohužel tak. Zatím nám ještě neslouží roboti, a tak všechno to uklízení po oslavách zbývá na nás. Když oslava ekologicky, tak uklízení po oslavě rozhodně taky s ohledem na přírodu! Tu mám ještě pár tipů, čím to všechno smýt.

 • Nejvíc bude asi špinavého nádobí. Jestli ještě stále nemáte myčku jako já (ach, jak já po ní ve dne v noci toužím), určitě tuto činnost velmi milujete. Co si jí zpříjemnit tak, že bude třeba krásně vonět? S netoxickými prostředky na mytí nádobí budou určitě i vaše ruce méně trpět. Nebojte, tyhle přípravky taky hezky pění a dobře myjí, jen jsou navíc v přírodě snáze odbouratelné. I do myčky existují přírodnější varianty. Jen se podívejte, nabídka je široká.
 • I na mytí podlah a vlastně všeho, co se umazalo, existují ekologičtější varianty čisticích prostředků. Já osobně si třeba klidně vystačím jen s octem, jedlou sodou a horkou vodou. Takže i dost ušetřím.
 • Hlavně nezapomeňte řádně vytřídit odpadky! A když už jste teď ti ekologové, tak to chce určitě ekopytle na odpad.

Tak a oslava ekologicky může zažít! Své eko-tipy jsem pro tentokrát vyčerpala. Nebojte, ani já nemám všechno doma ekologické a razím heslo všeho s mírou. Každopádně každá snaha se počítá. 😉

A jak jste na tom vy? Jste už začínající eko-lidi nebo máte ještě velké rezervy? Dejte mi vědět, co z článku vás zaujalo a třeba to i vyzkoušíte.

.
Chceš novinky z DárkoBlogu přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

2 Komentáře “Narozeninová oslava ekologicky… aneb jde to i bez balónků”

 1. mě oslavy už tak nějak z podstaty nepřijdou moc ekologické, ale nejlepší imho je udělat oslavu prostě tak, jak se to dělala v dobách našich rodičů. Upéct dort, do keramických misek dát občerstvení a s hosty si ťuknout sklenkou vína… 🙂 obešli se bez balonků, čepic, girland a jednorázového nádobí naši rodiče, obejdem se taky:)

  1. Tak tak, to je nejlepší varianta. Dokonce ani tácek na opečeného buřta nebylo zapotřebí. Prostě jsme ho šoupli na krajíc chleba. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *