Ty nejlepší ekologické svíčky na světě? No fakt!


Recenze / Pondělí, 5 listopadu, 2018

Jakmile se venku trošku ochladí, začínám si vařit čaje a pálit svíčky. Máte to taky tak? Tak zbystřete! Tuhle jsem četla článek o tom, jak jsou ty běžné svíčky, které si tak rádi zapalujeme třeba o Vánocích, zdraví škodlivé. Jedna svíčka v uzavřené místnosti je prý škodlivější než cigarety!?! Tak to mě tedy vůbec nenapadlo! A necucám si to z prstu, studie o svíčkách sepsal nejen Dánský stavební výzkumný institut, ale i různé americké studie. Podle nich nejvíc škodí parafínové svíčky, které obsahují ropu a jejich spalováním se uvolňují toxické látky jako formaldehyd, toluen a oxid uhličitý. Nejhůř jsou na tom prý ty voňavé. Proto, když jsem narazila na ekologické svíčky The Greatest Candle in the World, neodolala jsem a musela je vyzkoušet.

Prý jsou to nejekologičtější svíčky vůbec

Jak to? Protože se vyrábí z recyklovaných použitých rostlinných olejů, které shromažďují v portugalských restauracích (jojo, odtamtud výrobce pochází). Díky tomu, že se olej nevyleje do odpadu, chrání se tak voda a půda před kontaminací. Teď si asi říkáte: „To jako ty svíčky smrdí po přesmaženém oleji?“. Ale vůbec. Olej je dostatečně přefiltrovaný.

Svíčky Greatest Candle jsou dle různých testů naprosto bezpečné a neprodukují žádné toxiny. Pokud vás zajímá víc, můžete si o tom počíst v dlouhém popisku svíček. Já už vás tím nebudu nudit a dám se do recenze.


Co říkám na svíčky?

Kdo mě zná, určitě moc dobře ví, proč jsem si vybrala zrovna vůni Mojita! No jasně, miluju Kubu, jejich hudbu, salsu, moře, kubánský rum a koktejly! Objednala jsem si tedy rovnou sadu, která obsahuje 1 hotovou svíčku a pak propriety na výrobu 2 dalších svíček.

Hned, jakmile jsem rozbalila balíček, co mi přišel, vyřítila se na mě silná vůně. Když jsem zavřela oči a trochu se zasnila, ucítila jsem mix třtinového cukru a limetky. Možná jemný nádech máty? Jen ten kubánský rum tam tak trochu chybí. Škoda. Holt je to spíš takové „virgin mojito“, aby ho mohla čuchat i děcka.

Svíčku jsem položila na parapet hned vedle mého místa s notebookem. Pokaždé, když k němu zasednu, jsem lehce omámená. Asi po 14 dnech dávám svíčku raději dál, protože už jsem tou vůní trošku přesycená… je na můj vkus možná až moc sladká, což může být pro jiného výhodou (na sladké moc nejsem).

Když se svíčka zapálí, vůně se příjemně rozprostírá kolem dokola. Samozřejmě nevoní až na konci naší šestimetrové místnosti, ale poblíž cítit skutečně je.


Kterak jsem vyráběla ekologickou svíčku

Jak jsem se již zmínila, pořídila jsem sadu, ze které si můžete vyrobit další dvě svíčky. Stačí vzít sklenku od té vyhořelé, pytlíček s práškem a knot. Nejdřív jsem si tedy myslela, že s výrobou počkám, až ta originální svíčka dohoří, ale to byste se té recenze asi dočkali až po Vánocích, takže jsem se rozhodla, že si jí udělám do prázdné lahvičky od marmelády.

Jak to dopadlo?

 1. Jelikož nemám takovou spotřebu oleje, abych měla nějaké přebytky (na řízky chodím zásadně k babičkám), rozhodla jsem se, že použiji směs olejů, kterou jsem omylem koupila a vůbec mi nechutnala. Čekala tedy ve skříni na své využití. Olalá! Nalila jsem tedy 100 ml oleje přímo do vyčištěné sklenky od marmelády.
  .
 2. Vložila jsem dle návodu sklenku do mikrovlnky a zapnula na maximální ohřev na 1 minutu. Tady musím podotknout, že vzhledem k tomu, že mikrovlnky degradují jídlo a vlastně jsem jí nikdy nepotřebovala, žádnou doma nevlastníme. Musela jsem tedy svíčku vyrábět u mámy.
  (Pozor, svíčku lze vyrobit i ve vodní lázni, ale bude to trvat poněkud déle.)
  .
 3. Vzala jsem si chňapku, páč jsem čekala, že to bude fakt pálit. Vyndala sklenku s olejem z mikrovlnky a nasypala tam prášek. Vzala jsem jídelní nůž a míchala. Má se míchat, až dokud z toho není homogenní směs. Nu, byly tam stále takové malé hrudky, šoupla jsem to tedy zpátky do mikrovlnky na půl minuty a pak ještě na půl minuty. Potom už byla směs pěkně rozmíchaná.
  .
 4. Ekologické svíčky - držátkoA teď umístit knot. Prý se má počkat 2 až 5 minut a pomocí držáčku umístit knot doprostřed svíčky. Držáček??? Jaký držáček? Nic podobného jsem v krabičce nenašla! Až po několikaminutovém přemýšlení jsem objevila, že se část papírové krabičky dá odtrhnout a uprostřed je kulatá dírka. Tam se asi zlomí knot (aby držel) a položí se to na sklenku. Nojo, to by ale sklenka nesměla být vyšší než ten knot (jako jsem si vybrala já)!
  Chvíli jsem přemýšlela, jak to tam zachytit a udržet uprostřed. Zkoušela jsem kolíčky, ale bez úspěchu. Nakonec jsem tedy skončila tak, že jsem si se svíčkou v jedné ruce a knotem ve druhé sedla k televizi a přemýšlela, jak dlouho asi takhle budu sedět, než to celé zatuhne. 😀 Inu, trvalo to asi dvanáct minut. Doporučuji tedy použít nižší sklenku, na kterou bude držáček fungovat.
  ..
 5. Jakmile knot držel, pustila jsem to a nechala ztuhnout úplně. Nu, když se podívám na dno, knot není úplně uprostřed, ač se z vrchu zdá, že je. Nevadí. Taky je sklenička trochu upatlaná od toho míchání. Ale což, nikdo není dokonalý a příště budeme chytřejší. Takže můj výsledek je tu!

Ekologické svíčky Ekologické svíčky

Pokud byste si chtěli vyrobit svíčku nejen voňavou, ale i barevnou, můžete do oleje přimíchat ještě jakousi barevnou pastilku ze sady barev na svíčky. Nu, já si na barvičky nepotrpím, takže mi vyhovuje tahle přírodní verze.


Tak si to pojďme shrnout.

PLUSY

 • The Greatest Candle in the World nekecají. Jsou to opravdu jedinečné ekologické svíčky, se kterými budete mít jistotu, že nedýcháte nic špatného.
 • Šetříte s nimi taky alespoň trochu životní prostředí.
 • Na voňavé si jen nehrají. Opravdu voní!
 • Vydrží hořet dlouho (údajně až 30 hodin).
 • Můžete zažít dobrodružství při vyrábění dalšího kousku svíčky.
 • Zapojte do výroby i své děti a zábavu na odpoledne máte vymyšlenou.

MÍNUSY

 • Pro někoho může být vůně až moc silná.
 • Mojito je na mě dost sladké. Příště zkusím nějakou svěžejší vůní.
 • Pro výrobu je ideální vlastnit mikrovlnku (ale vždycky svíčku můžete udělat u někoho na návštěvě).
 • Svíčky jsou o něco dražší než ty obyčejné, ale zdraví máme jen jedno, ne?

Ekologické svíčky - sleva


Už jste slyšeli o škodlivosti svíček nebo vás to taky (jako mě) před tím nenapadlo? .

.
Hledáte ten pravý přírodní a zdravý dárek?
Tak to mrkněte ještě na 10 tipů, čím obdarovat vaši EKO BIO kamarádku.
.
.

2 Komentáře “Ty nejlepší ekologické svíčky na světě? No fakt!”

 1. A tem knot byl tvrdej,ze si ho podarilo dat do ty smesi? Kdyz jsem delala svicky,zacinala jsem knotem (“snurka”)a pak voskem a drzak nedrzak nahore,stejne to v tom vzdycky nejak plovalo…. 🙂

  1. Knot, když ho držíte ještě na vzduchu, tak je tak trochu tvrdý, neohne se, drží rovně. Ale jak se dal do měkkého vosku, úplně uprostřed mi nezůstal… ale nijak výrazně se neohýbal. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *