Kvalitní čokolády pro opravdové gurmány? Už vím, kde je koupit


Recenze / Čtvrtek, 31 ledna, 2019

Přiznávám, nejsem ten typ člověka, co se může utlouct po sladkém. Prostě nemám tu potřebu. Když mi dáte vybrat mezi dobrým sýrem a čokoládou, určitě si vyberu sýr.  Jsem schopná mít čokoládu i dva měsíce ve skříni, než si na ní vzpomenu, a pak? Dám si třeba jen jeden čtvereček (nechám si ho rozpustit na jazyku a náležitě si ho vychutnám) a další zase až za týden… a takhle bych jí jedla klidně čtvrt roku, kdybych bývala bydlela sama. Bohužel se mi většinou stane, že zůstanu u toho prvního čtverečku, protože pak nějakou záhadou zbytek zmizí a zbude už jen prázdný obal (máte doma taky takového skřítka záškodníka?!?).

A přesně to se mi stalo i s čokoládami, které jsem dostala k recenzi od e-shopu Pro mlsouny.cz. Původně jsem měla v plánu dát je ochutnat více lidem, ale než jsem to stihla udělat, ten můj chlap doma na ně tak často chodil, až prostě nebyly. Beru to jako důkaz toho, že fakt stály za to. 😉


Když čokoládu, tak jedině kvalitní

Jaké čokolády že to tenhle mlsný e-shop prodává? No přece jen ty nejlepší. Najdete tam kvalitní čokolády a bonbony dvou holandských a jedné belgické značky: Johnny Doodle, Tony´s Chocolonely a Hands off my chocolate.

Všechny tři firmy se můžou pyšnit nejenom opravdu výtečnou čokoládou, ale také dobrým pocitem, protože jsou féroví a snaží se, aby se v tomto průmyslu něco skutečně změnilo. Žádná dětská a otrocká práce při výrobě kakaa, zemědělcům dobře platí a starají se o to, aby měli to, co skutečně potřebují (od holínek až po dobré zdravotnictví a vzdělávání). Pokud se dělají věci správným způsobem, hned taková čokoláda chutná ještě o kus víc, no ne?

Jak v našem hodnocení čokolády ze západu obstály?

Hořká čokoláda Johnny Doodle
posypaná datlovými kousky a křupavými medovými plástvemi

Oba, já i můj přítel, jsme se shodli na tom, že je o něco méně hořká než bývá obyčejná hořká čokoláda. Tipla bych, že to bude právě těmi posypanými ingrediencemi, které dělají čokoládu o trošku víc sladkou, což beru jako klad (někdy bývá hořká až moc hořká). Také je pěkně jemná a má více chutí než jiné hořké čokolády. Myslím, že je to čokoláda spíš pro mě, protože přítel má raději ještě víc sladké. Každopádně je ale chuťově fakt výborná.

Karamelky Johnny Doodle
s rozinkami a příchutí rumu

Na ty jsem se obzvlášť těšila, protože když jsem si mohla vybrat bonbony, karamelky to vždycky vyhrály. Jaké jsou ty z Holandska? Trochu jiné než klasické, co se prodávaly u nás, už když jsem byla malá. Mají určitě jemnější chuť, jsou pocitově jinak sladké a asi za to může právě ten lehký nádech rumu (náš tuzemák ale rozhodně nečekejte :-)). Upřímně z nich nejsem zase až tak nadšená (asi jsem holt zvyklá na ty bez rumu), každopádně to neznamená, že nejsou dobré. A skvěle se z nich staví pyramidy!

Mléčná tmavá čokoláda Tony´s Chocolonely
s preclíky a karamelem

Nedá se nic dělat, máme tu vítěze z mého degustačního menu. Důkaz? Musela jsem bojovat, abych tuhle čokoládu vůbec stihla ochutnat. Pamatujete si na preclíky v čokoládě? Jednu dobu je u nás prodávaly v takovém modrém pytlíku (značku si bohužel nevybavuji). Jak já je milovala. Proto jsem byla opravdu zklamaná, když je z ničeho nic u nás v ČR přestali prodávat. Často jsem na ně s láskou vzpomínala.

Každopádně, tahle „čokoška“ mi je dost připomíná a je fakt úžasná. Přítel říkal, že mu trošku vadí, že mu ty kousky preclíků prý zalézají za zuby, ale vůbec to nezměnilo nic na faktu, že mi jí málem celou během jednoho dne snědl. 🙂 Mě tedy preclíky nevadí ani trochu. Naopak! Čokoláda je jemňoučká, příjemná, rozhodně lepší než obyčejné čokolády. Rozpustit si jí jen tak v puse a vnímat všechny její chutě… hmmm… Stojí opravdu za vyzkoušení.


Klady a zápory?

Myslím, že ten hlavní zápor čokolád asi všichni známe. Můžete si na nich vytvořit dost dobrou závislost a když to budete přehánět, tak trochu nakynete. Proto říkám, že když čokoládu, tak jedině kvalitní, kde je velký objem kakaa, méně cukru a konzumovat rozhodně s mírou (ne, že je budete po nocích pojídat s nějakým Mírou!). A proč si vybrat zrovna tyhle čokolády pro mlsouny? Protože jsou pro opravdové gurmány a už i designové obaly jsou fakt lákavé. Rozhodně budou jako dárek skvěle vypadat i chutnat.

Žádné pravidelné čtverečky

Na závěr bych vypíchla ještě jednu zajímavost. Každá čokoláda od značky Tony´s Chocolonely (kromě limitovaných edic) je nerovnoměrně rozdělená. Žádné pravidelné čtverečky, jak jsme zvyklí z obyčejných čokolád. Chtějí tím říci, že v čokoládovém průmyslu je spoustu nerovnoměrností, hlavně co se týče nespravedlivě rozdělovaných zisků. A mě se líbí tenhle postoj. Kdo by to byl řekl, že i pojídáním těch správných čokolád můžeme udělat něco pro druhé (ač bydlí úplně na jiném konci planety).


Jak to máte s čokoládou vy? Dokážete jí sníst na posezení, schováváte si jí, aby vám jí nikdo nesnědl, anebo jste spíše ten, co si občas vychutná kousíček a podělí se svými bližními?

4 Komentáře “Kvalitní čokolády pro opravdové gurmány? Už vím, kde je koupit”

  1. Jéj, tuhletu čokoládu jsem si dopřávala v Holandsku, kde jsem byla téměř rok 😀 Možná i díky nim jsem po prvních dvou měsících přibrala asi 3kg.. To víš, bylo třeba všechno ochutnat 😀 Jsou vynikající. Jinak abych odpověděla, tak většinou už čokoládu nejím, když si jí dopřeju, tak se o ní podělím 🙂

    1. No chápu, že jakmile dobrou čokoládu člověk okusí, je těžké s tím přestat. A kór když je člověk mimo domov a touží po novotách. 🙂 Každopádně díky za komentář a návštěvu. 😉

  2. Tato čokoláda je dobrá. Doporučuji i dárkovou čokoládu- Anitte čokoláda. Vyrábí různé čokolády s věnováním a zvěrokruhy na čokoládě. Vše je balené v dřevěné krabičce s dřevěným přáním, kam si můžete nechat dát svůj text a fotku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *