Darujte dětem tu nejbarevnější knihu, co jsem kdy viděla


Recenze / Čtvrtek, 29 října, 2020

Kdo knihu někdy otevře, jsem si stoprocentně jistá, že ji hned tak nezavře. Učaruje ho. Stejně jako učarovala mě i mou čtyřletou dcerku Baru. Není to totiž obyčejná kniha. Je to ta nejbarevnější kniha, co jsem kdy viděla.

Jak se vlastně jmenuje?

SOLFÁNCI A SLUNEČNÍ KRÁLOVNA

S podtitulem „Srdce jako nejvyšší forma odvahy“
Napsala Martina Mia Svobodová
Ilustrovala Bumpkinova

Ještě než jsem ji s Baru začala číst, museli jsme v ní listovat a prohlížet. Obracet stránku za stránkou a přemýšlet, o čem vlastně bude. Co to na obrázcích je? Kdo jsou ty záhadné postavy? Obrázky se dají studovat znovu a znovu a pokaždé v nich objevíte něco nového. Kresby jsou opravdu čarokrásné.

Ale nic naplat, nakonec jsme se zvědavě pustily do příběhu.

Musím hned podotknout, že jako zpěvačka a muzikantka jsem nadšená hudební inspirací. Hlavními hrdiny totiž jsou, jak je již z názvu patrno, Solfánci. Vesmírní tvorové, pojmenovaní podle not Do-Re-Mi-Fa-Sol… a tak dále, kteří mají důležitý úkol: strážit vesmírnou harmonii. Tak, aby vše bylo v rovnováze. Mají se skvěle, mají se rádi, jsou to nadšení fotbalisti, a tak si tak žijí, až jednou… Jejich srdce se uzavřou.

Průšvih. Rovnováha je narušená, vesmíru hrozí zánik. A tak se Solfánci ve společnosti Sluneční královny vydají na planetu Zemi, aby ho zachránili. Tam je to ale prašť jak uhoď. Ocitnou se v rostlinném světě, kde se bojuje. O vodu, půdu, sluneční energii… Zažívají tedy pořádné dobrodružství… a dál? Už nebudu nic prozrazovat, protože na knize je nádherné, že vás neustále překvapuje. Jak se příběh vyvíjí? Koho zajímavého potkají? A jak to všechno ovlivní?

Musím říct, že knížka baví nejen děti, ale i dospělé (tedy aspoň mě rozhodně), protože je v ní spoustu metafor s tím naším reálným světem. Nese totiž dost podnětů k zamyšlení, jako třeba: Má cenu se pořád za něčím honit? Mám zdravou sebedůvěru? Toužím mermomocí uspět? Kdo vlastně jsem a co tu pohledávám?

A co z toho děti budou mít?

  • Krásnou knihu, kterou si rádi přečtou v šesti letech, ale i v deseti a pak jí třeba jednou budou číst i vlastním dětem. Protože pokaždé si z ní vezmou to, co zrovna potřebují.
  • Pexeso, rozstřihovánku a plakát. Prostě spoustu nádherných obrázků, které patří ke knížce jako takový dáreček.
  • Dozví se, že nejdůležitější je mít srdce otevřené, největší zbraní je úsměv a největším kouzlem je slovo.
  • A taky že bychom se neměli radit se svými strachy, protože…
  • Zkrátka je to kniha, která rozhodně podpoří dětskou představivost, kreativitu a schopnost umět se zamyslet nad důležitými tématy.

Baru, a co se ti na knížce o Solfáncích líbí nejvíc?

„Mami, nejhezčí je Sluneční královna a ty velký voči. A jak plete ty sítě.“

Jen si to přečtěte. Stojí to za to.

A dívejte, jak je krásná. 👇

💜 Děkuji autorkám za věnování knihy.

..

.
Víc takových recenzí a dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *