Už žádné „faux pas“ aneb co vzít na návštěvu za dárek


DárkoTipy, Tlachání / Neděle, 23 září, 2018

Nikdy jsem „na návštěvy“ moc nechodila. Tedy, alespoň jsme tomu tak neříkali. Buď jsme se sešli s kamarády někde na pivě nebo společně vyrazili na nějakou akci. Maximálně se pořádala u někoho doma párty, na kterou se šlo s lahvinkou nějakého toho alkoholu v jedné ruce a brambůrkami v ruce druhé. Ale co jsme si pořídili dítko, všechno je jinak?! Najednou jsem si všimla, že kamarádky doma chystají pohoštění, když k nim jdeme. „To je dobrý, tos nemusela.“, říkám jim, ale nedají si říct. 

A pak to přijde. Jiný pár s děckem vás pozve k sobě domů na takovou „baby-parenting party“. Ne, s párty v dřívějším slova smyslu to opravdu nemá nic společného. Tady se pije kafe, maximálně sklenka vína (pokud zrovna neřídíte, nekojíte nebo nejste těhotná) a jde se na osmičku domů uspávat.

Takže si takhle vykračujeme na tu party a já říkám tomu mému chlapovi: „Tyjo, neměli jsme něco přinýst? Třeba nějakou lahev, olivy nebo tak?“. „Ne, proč? Však jdeme jen k Píďovi (doplňte si jakoukoliv přezdívku z dětství vašeho kámoše) na pokec.“, odvětí na to můj dospělý (vážně??) partner. Tak pokrčím rameny a jdu dál. Hned ve dveřích se potkáváme s dalším párem. Nesou nějakou tu lahev a gumovou kačenku pro dítko. O něco později přichází další dva a ti drží v ruce rovnou dárkovou tašku s neurčitým obsahem. Jak se chvíli na to dozvídáme, přinesli občerstvení pro dospěláky a dáreček pro všechna dítka. „Ups, tak to jsme nějak nevychytali.“, říkám si v duchu. Faux pas je na světě. Snažím se to zachránit jen rozpačitým „Jéé, my ale nic neneseme. To víš, trochu nestíháme.“

Na návštěvu s prázdnýma rukama? Podle pravidel etikety (tedy té vědy, ne samolepky na pivě) se prý má dámě přinést vždy květina a pánové nepohrdnou lahví kvalitního vína, rumu nebo likéru. To je ale trošku nuda, ne? Mám tu pro vás pár tipů na originálnější dárky, co vzít na návštěvu.


Jsem kutil, mám malou dílnu, víc mě nezajímá

Co vzít na návštěvu za dárekAno, nejlíp jsou na tom ti, co doma něco vyrábí. Ať už je to cokoliv: keramika, dřevěné věcičky, obrazy, fotografie anebo spíš ty dámské koníčky jako např. háčkování papučí a kulichů, domácí likéry, višňové víno, handmade mýdla a jiná kosmetika, repelenty, sirupy, marmelády, buchty a koláče… Prostě šikulové mají hned vyřešeno. Vezmou jeden ze svých výtvorů a jdou.

* Tip: Jestli chceš být taky takový šikula, mrkni na Děláme si to doma sami, vyber si recept a uvidíš, jestli se povede.


Šel zahradník do zahrady s motykou

Amatérští farmáři mají taky ohromnou výhodu. Ať už mají domácí úrodu ze zahrádky (cukety, okurky, rajčata, papriky, chilli papričky, dýně, jablka, hrušky, …), nebo vajíčka od slepic, med od včeliček nebo třeba levanduli bo jiné bylinky, zabalí pár kousků a jdou taky.

Jen bacha, aby to s těmi vajíčky nedopadlo jako tady 😀 :

Ale co má dělat normální městský člověk, který v bytě rozhodně nemá prostor na dílnu a na balkon se vejde tak maximálně květináč s pažitkou?

6 tipů na originální dáreček pro „nekutily a nefarmáře“

 • Složte s sebou na návštěvu balíček na přípravu vašeho oblíbeného koktejlu. Třeba „Mojito“ (čtěte mochito, ne močíto, jak jsem kdysi mylně vyslovila já). Kupte Havanský rum, limetky, třtinový cukr a lístky máty, nějaké to brčko a led. Hned bude návštěva zajímavější.
  .
 • Byla poslední návštěva vydařenou akcí, při které vznikla nejedna zajímavá fotka? Vytiskněte tu nejlepší a dejte do rámečku. Anebo jí nechte vytisknout třeba na magnet na ledničku nebo na tácek na nápoje. Nebo připravte rovnou celé fotoalbum, ve kterém zavzpomínáte na společné akce z vašich mladých, divokých let.
  .
 • Máte doma již přečtenou knihu a víte, že už ji nebudete číst znovu? Pošlete ji dál! Pokud si myslíte, že bude hostitele kniha zajímat, vezměte ji s sebou.
  ·
 • Válí se vám na skříni společenská hra, na kterou se práší? Víte, že jí už doma hrát nejspíš nebudete? Vezměte jí na návštěvu, můžete si jí zahrát spolu a případně jí zanechat u hostitele.
  .
 • Vyberte vaše a kamarádů oblíbené songy a udělejte si svůj mix. Nahrajte ho na flashku (co takhle jí potisknout vaší oblíbenou hláškou?) nebo postaru vypalte na CD a dárek je na světě.
  .
 • Připravte si poukázku na „Prostřeno“ u vás doma, a to včetně zábavy a bodování! Oplatíte tak pohoštění vskutku originálním způsobem.

A pokud máte přeci jen raději tradiční věci, vždycky můžete koupit nějakou tu lahvinku, kafe, sadu čajů, dobrou vysokoprocentní čokoládu, rozinky v hořké čokoládě (mňam), pěknou květinu (klidně i v květináči anebo ovocnou), mandle a kešu oříšky, sýry, olivy, chutney anebo skočte do krámu pro kus salámu! 😉

.
Dohodli se tři Skotové, že si udělají společné posezení a každý na ně něco přinese.
První donesl sůl, druhý párátka a ten třetí?
Svého bratra.
.

A co děti? Mají si kde hrát?

No jistě. Nejběžnější je koupit dětem něco dobrého na zub. Třeba lízátko, čokoládu, Kinder vajíčko, Brumíka, Lipánka, Bobíka… STOP! Asi už jste zaznamenali, že cukr není úplně to nejlepší pro vás, natož vaše děti (pokud stále váháte, mrkněte na dokument That sugar film). Já třeba z takových dárečků radost vůbec nemám, protože Baru nechci na sladké moc zvykat (a stejně mi jí pořád někdo kazí… vrrrrr…).

Ale co jiného, když ne sladkosti? Zapomeňte na nějaké ty malé hračky. Těch mají děti už bez tak plné krabice. Bude to jedna ze stovek a za chvilku si toho už ani nevšimnou.

Nejlepší dárečky jsou ty, které jdou co nejdříve spotřebovat! Jaké to jsou?

 • Všemožné věci na tvoření. Děti rády malují, modelují, lepí, tvoří… takže si myslím, že nepohrdnou věcmi jako jsou různé omalovánky, pastelky, samolepky, modelína, korálky, razítka, vystřihovánky atp.
  .
 • Magnetky na ledničku. Ty se sice nedají sníst, ale myslím, že jich není nikdy dost. Výtvory je přeci třeba řádně vystavit a lednička je to nejlepší místo (chodíme k ní několikrát denně, někdo i v noci, takže rozhodně nezůstanou bez povšimnutí).
  .
 • Nastříhejte či pořiďte čtverce z pěkného barevného papíru a naučte děti během návštěvy skládat origami jeřáby. Prozraďte jim, že když jich složí 1000, dosáhnou věčného štěstí! Tomu říkám dárek! (Neumíte jeřáby? A co třeba alespoň papírovou lodičku?)
  .
 • Nasbírejte pro děti kaštany, šípek, žaludy a jiné přírodniny a ukažte jim, jak z nich navléknout korále nebo postavit zvířátka. Dítka se zabaví a vy budete mít čas si v  klidu vypít kafe a pokecat.
  .
 • Nejlepší tip pro holčičky? Sponky nebo gumičky do vlasů. Neustále se ztrácí a pěkných barevných není nikdy dost!
  .
 • Napište jim na papír recept na domácí sušenky. Věřte mi, upéct je zvládne každý. Nakupte na to potřebné ingredience a dejte to dětem darem. Uvidíte, jak se budou chtít před návštěvou blýsknout a hned se dají „do práce“.
  .
 • Připravte si pro ně „detektivní hledací hru“. Napište na papírky úkoly, schovejte je u hostitele po bytě a ať si děcka zahrají.
  .

To mi připomnělo… Přijedu si takhle k mým synovcům a neteři a hned u branky na mě křičí: „Tetoooo, a cos nám přivezla?“
„No přece sebe a Barušku!“, zvolávám a místo uplácení bonbony jim raději věnuji svůj čas. 😉


A jak to máte vy? Nosíte na návštěvu vždy nějaký dárek? A očekáváte i od vašich návštěv, že pokaždé něco přinesou?

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit přímo za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *