20 tipů na edukativní hračky… aneb jen je nechte, ať si hrají (pro děti 5 – 11 let)


DárkoTipy / Úterý, 13 října, 2020

Však už Ámos tehdá hlásal, že škola hrou. Je to tak. Děti se během hry naučí tolik věcí, že si to ani neumíme představit. To máme jemná i hrubá motorika, grafomotorika, slovní zásoba, sociální interakce, vyrovnávání se s emocemi, kooperace… a tak dále, a tak dále. No, tak si říkám, co je v tom trošku nepodpořit a nenápadně jim nepodsunout nějaké ty chytré, vzdělávací neboli edukativní hračky? Nevíte jaké? Vybrala jsem hned 20 tipů na edukativní hračky pro děti cca od 5 do 11 let.


Schovejte voskovky, zahrajte si deskovky

Superman je OUT. Co takhle Superfarmář? Chcete se jím stát a chovat nějaká ta domácí zviřátka? Jenom dejte bacha na lišku a vlka. Číhají za rohem a mohli by vám vaše miláčky sežrat.
Tahle hra vznikla už za druhé světové války a autorem je významný matematik Karol Borsuk. Pravidla hry jsou prý jedinečná. Děti si při ní procvičí nejen počty, ale i předvídavost, plánování, odhad rizik a hlavně strategické myšlení.

Představte si, že jste hrdina, který objevuje katakomby hradního labyrintu a má unikátní schopnosti. Dokážete je efektivně využít a získat co největší poklad? V cestě vám budou stát nestvůry, které bude třeba porazit utrženými zbraněmi. Aby hra dospěla do konce, je třeba přemoci draka… Lákalo by to vaše děti (i vás)? Tak to jim pořiďte dobrodružnou rodinnou deskovou hru jménem Karak. Skvělá na rozvíjení dětské fantazie.

Připravit, pozor, teď! Máte jednu minutu na to složit podle kartičky z dostupných tvarů obrázek. Tak šup, je třeba se prohrabat 200 dílky. Zvládnete to? Já mám hry na rychlost ráda moc, takže si hru Slož do minuty snad i pořídím. Potřebuju si totiž trošku rozvinout představivost a postřeh.

Potřebujete, aby se dítko zabavilo samo? Na to je skvělá hra pro jednoho hráče jménem IQ fit. Poskládá správně 3D dílky? Až 100 různých rébusů od snadných až po ty, nad kterými budete sedět celé večery. Hra rozvíjí logické myšlení, koncentraci a prostorovou představivost. Jen je nechte potrénovat mozky! Hra výborná i na cesty.


Když se nechce spát, pojďte cestovat

Třeba s lvíčkem Tuláčkem po Evropě. Budete na to potřebovat velkou magnetickou mapu a k ní spoustu magnetek. S nimi si děti staví vlastní svět a vymýšlí k němu příběhy, které pak zase boří. Každý den je hra jiná a originální. Nejsou tu žádná pevná pravidla, takže si děti pěkně rozvinou svou vlastní kreativitu a představivost. Čím víc si hrají, tím víc se podprahově učí zajímavosti o Evropě (státy, vlajky, kde se co pěstuje, jaká zvířata…). K tomu se dají pořídit i další věcičky, hračky, cestovní pas nebo třeba pohádková knížka Hravá cesta po střední Evropě.

A co takhle až do vesmíru? Objevila jsem tuhle interaktivní soupravu 4 v 1 na poznávání vesmíru, díky které získáte ucelený přehled o fungování naší sluneční soustavy a noční oblohy. Chcete stát u Apollo 11 na měsíci a vidět oblohu přesně tak, jak jí viděl Neil Armstrong? Lákavé, že? K tomu vám pomůžou virtuální brýle s kosmickou VR aplikací. K soupravě patří ještě encyklopedie pro smartphony a počítače, barevná obrázková kniha o vesmíru a velký plakát na stěnu se všemi planetami i měsíci. Takové učení zážitkem je rozhodně nejlepší!


Nekoukejte do lednice, radši stavte stavebnice

Stavebnice patří mezi ty nejlepší edukativní hračky. Dokáže podpořit rozvoj prostorové imaginace, tvořivost, zručnost, matematické i logické myšlení. Mám zálusk na Magformers. Co si budeme povídat, investice je to docela veliká (babičky pomůžou?), ale podle referencí se určitě vyplatí. Je to originální magnetická stavebnice, se kterou můžete stavět nekonečné množství trojrozměrných objektů. Stačí stavební jednotky přiblížit k sobě a už drží. Zvládnou to už i úplně malinkaté děti a bavit to bude určitě i tatínky (a mě!).

Měli jste jako malí stavebnici MERKUR? Zjistila jsem, že pořád ještě frčí. Pro toho, kdo nezná, je to taková univerzální stavebnice, která má spoustu různých dírkatých dílů, které se k sobě přišroubovávají. Dá se z toho postavit třeba vagón, jeřáb, nákladní auto, výtah, pásová pila… Nebojte, součástí balení je i návod. A když to svým dětem ukážete a vysvětlíte, určitě si později budou technické myšlení rozvíjet rády i samy.

Baví vás taky sledovat videa s nekonečně padajícím dominem? Postavte si s dětmi svoji vlastní cestičku pomocí Dynamického domina. 100 dřevěných dílků, most, kolejnice, zvonek… stačí nápaditě rozestavět a ŤUK! Už to padá. Pokaždé jinak. Spousta zábavy! Děti si tak procvičí trpělivost a ověří svou šikovnost.

Super zábava, která děti naučí základy fyzikálních zákonů gravitace a mechaniky, je kuličková dráha. Našla jsem úžasnou kuličkodráhu Marble Run Elevator, která obsahuje do sebe zapadající skluzavky, můstky, sloupky, lopatková kola, spirály, trychtýře a dokonce i výtah. To bude něco, až kulička pojede dolů. Stavět můžou podle návodů anebo si zaexperimentovat s vlastní dráhou. Hračka rozvíjí tvořivost i logické myšlení.

.
.

Nedělejte psí kusy, pojďte dělat pokusy

Máte doma „malého“ vědce nebo vědkyni? Tvoří vaše děti rády a chtějí pořád něco vyrábět? Existuje spousta experimentálních sad a laboratoří, které určitě ukojí jejich badatelské choutky. Pořídila bych třeba sadu Elektro obvod, se kterou si děti postaví elektrický obvod se zvonkem. Dá se s tím hrát dokonce i hra: „Pohybujte hůlkou s kroužkem podél drátu z jednoho konce na druhý. Pokud se kroužek dotkne drátu, rozezní se bzučák a hráč je vyřazen ze hry.“. Parádní věc na pochopení základního fungování elektriky.

Edice Albi Science má taky super sady: Chemické pokusy, Pravěké akvarium, Misi na Mars… Vypíchla bych ale určitě sadu Malý detektiv, kde si děti vyzkouší takové zajímavé věci jako nalezení, sejmutí a porovnání otisku prstů,  luštění otisků bot z místa činu, odhalování tajných zpráv, analýzu vlákna z oblečení a další dovednosti skutečných detektivů.

A co takhle Bláznivou vědeckou laboratoř – The Purple Cow? Má několik dílů: detektivy, vodní gely, pokusy s barvami, s bublinami… Co by vaše dítko mohlo zajímat nejvíc? Já bych s Baru zkusila třeba pokusy se zrcadly. Jen ať se dozví, že zrcadlo není jen na to, aby se v něm vzhlížela. Víc než 12 experimentů jako např.: „nekonečné zrcadlo“, „zmizení tváře“, budování vlastního kaleidoskopu… Sama jsem při fyzice nedávala moc pozor, takže se těším, až se to všechno s dětmi konečně pořádně dozvím.


Bude doktor, kouzelník… nebo že by výtvarník?

Naší Baru od malička zajímá vše ohledně lidského těla, a tak se už babičky těší, jak z ní určitě bude doktorka. To abych jim dala tip na dárek. Ať jí pořídí Magnetickou tabuli – lidské tělo. S ní totiž bude moci tělo prozkoumat pořádně, ze všech vrstev. Od kostí, přes svaly, až na kůži. Z jednotlivých magnetů se dá sestavit tělo holky i kluka, kostra, svaly i orgány. Součástí je i dřevěné ukazovátko, takže vám pak vaše dítko může udělat i přednášku. To budete koukat, co všechno se naučilo.

Ovšem tohle je něco! Chcete mít doma nového Copperfielda? Pořiďte mu Kouzelnickou sadu, která obsahuje 75 kouzel. Najdete v ní nezbytný klobouk, různé serepetičky ke kouzlení a samozřejmě návody, jak na to. Každý den se spolu s dítětem můžete naučit jedno nové kouzlo. Nebo to necháte na něm a ono vám pak předvede kouzelnickou show? Každopádně skvělé pro procvičení jemné motoriky i logiky.

Propadli jste mandalám? Kreslíte je se svými dětmi? Já jo. Ale ať se snažím, jak chci, nikdy to nedopadne tak, jak bych chtěla. Možná by nám s tím mohla pomoci tahle kreativní otočná rýsovací souprava na malování Spirogiro Mandala. Najdete v ní šablony a různá ozubená kola, které se obkreslují a dají se s nimi tvořit nejrůznější vzory. Tvořit můžete podle předlohy nebo vlastní fantazie. Sada rozvíjí dětskou tvořivost i kombinační schopnosti.


 I za drobné peníze něco super koupit lze

Každý budoucí biolog by měl určitě mít kelímek s lupou na pozorování hmyzu. To bude koukat, co všechno se dá najít na zahradě, na louce, v lese nebo snad doma? Chcete si s dětmi prohlédnout pavouka pěkně zblízka? Šup s ním do kelímku. Můžete třeba hmyzu počítat nohy a sledovat, jestli má nějaká ta kusadla.

Co si doma prozkoumat fascinující svět sopek? Pořiďte dětem naučnou sadu Cesta do vulkánu. V brožurce se dozví, jak takové vulkány vznikají, na 18 kartičkách si potom prohlédnou ty nejznámější světové sopky a hlavně, nakonec si vytvoří vlastní sopečnou erupci.  To bude hokus pokus!

Nezapomeňte na nějaký ten hlavolam. Trénuje mozek. Bystří mysl. Však i vy si ho rádi rozlousknete, abyste se před dětmi blýskli, že? (Doporučuji začít nějakou jednodušší variantou.) Tak jaký vyberete? Ježka v kleci, nějaký kovový či dřevěný hlavolam… nebo rovnou Rubikovu kostku? Našla jsem i jednodušší variantu kostky 2×2 (tu bych snad zvládla :-D).

A co takové 3D bludiště Intellect Ball? Že jste o něm ještě neslyšeli? Je to taková koule, která je plná cestiček pro kuličku. Ale není to jen tak. Kulička musí překonat spoustu záludných překážek, takže velmi potrápí vaše nervy. Chce to totiž obratnost, koordinaci a trpělivost. Dotáhnete to až do konce?


Jaké edukativní hračky jste měli jako malí vy? Pochlubte se v komentáři. 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *