17 tipů na originální dárky pro děti (7 – 10 let), které by vás třeba nenapadly


DárkoTipy / Pondělí, 18 února, 2019

Ani jste se nenadáli a vaše malé ratolesti už chodí do školy. Jojo, čas letí… svátek, narozeniny, cože? Už zase Vánoce? Ať sháníte dárek pro jakoukoliv příležitost, je mi jasné, že to není tak jednoduché jako dřív. Mají už přece všechno! Tak dokoupíte, co náhodou ještě nemají: třeba kolečkové brusle, potápěčské brýle, novou helmu na kolo nebo něco na sebe? Růst naštěstí ještě nepřestali. 🙂 Ale co dál? Když se jich zeptáte, buď vám dají sáhodlouhý seznam („Se zbláznily nebo co??“) anebo jen pokrčí rameny a řeknou: „Dyž já nevim.“.  A pro tyto případy jsem tu já, Veru z DárkoBlogu. Neboli, našla jsem pro vás pár tipů na dárky pro děti (staré cca 7 – 10 let), které by vás třeba nenapadly


Společenské hry jsou vděčné, dají se hrát věčně

Dárky pro dětiTuhle jsem objevila výbornou hlavolamovou hru s názvem Katamino, se kterou se „vyblbne“ celá rodina (mě tedy fakt láká, a to už jsem škole dávno odrostla). Je totiž pro všechny, co si rádi zavařují své mozkové závity. Obsahuje dřevěnou hrací desku a „kostky“ různých tvarů a barev. Hlavním úkolem je vměstnat tyto kostky do malého prostoru tak, aby nezbyla žádná škvíra. V návodu, který také najdete v krabici, se nachází spousta zadání pro sólo hráče. Doporučují začít těmi nejjednoduššími, než se dostanete k zapeklitějším. Další možností je skládat kostky mimo dřevěnou tabulku dle zadaných obrysů. A co je nejvíc, dá se hrát i ve dvojici. Existují rovnou dvě hry, při nichž si vyzkoušíte rychlost svého skládání a také vytváření správné strategie.

Dárky pro dětiA co třeba vědomostní hru Žáčku! Ukaž, co víš? Schválně, věděli byste, kde se narodil Jarda Jágr nebo jakou barvu mají chobotničky z druhého patra? A takových podobných otázek je tam 256. Vybírat otázky můžete ze 14 okruhů (večerníčky, pohádky, filmy, zdraví, ČR, české nej, krajina ČR, Staré pověsti české, svět, mapy, les, hmyz, historie, sport) a pokud nebudete znát odpověď, moudrá sova vám napoví.

Dárky pro dětiA pak tu máme tak trochu strategickou hru Kamionem po Evropě. Kdysi jsem jí někde hrála a pamatuju si, že se mi fakt líbila. Děti si na ní procvičí tvoření strategií, jak co nejrychleji přepravit náklad z bodu A do bodu B. Budou plnit získané zakázky a procestují Evropu křížem krážem. Bacha na komplikace v podobě dopravních omezení a uzavírek. Myslím, že supr hra nejen pro milovníky velkých aut, ale celou rodinu. Lepší, než zase koukat na bednu, no ne?


Chce to trochu pohybu, hned budou mít zálibu

Dárky pro dětiTaky jste jako malí skákali gumu? Já jednu dobu pořád! Cestou do školy, o přestávkách ve třídě a na chodbě a školním dvoře (poté, co nám to ve třídě pí uč zakázala), cestou ze školy, venku „za barákem“ a když jsem byla sama doma, gumu jsem si prostě šoupla na dvě židle a dupala sousedům pod námi nad hlavou. Je to rozhodně lepší než vysedávat u počítače nebo televize a dítka tak budou mít šanci vyskákat ty sladkosti, kterými se jisto jistě přecpávají (a když ne před vámi, tak určitě potají). Vím, řeknete si, koupím gumičku v galanterce a naučím je to… ALE! Jak ono to vlastně bylo? Taky si pamatujete jenom základní kroky a pak už jen nějaké názvy, jako třeba „Antiperle“? Potom dětem kupte tuhle legendární pruženku, kterou doprovází podrobný návod.

Dárky pro dětiHráli jste někdy na párty Twister? Já několikrát, ještě na kolejích, a vždycky to byla sranda. Pro neznalé je to hra, kdy si zatočíte takovou ruletou a podle toho, co vám padne, musíte umístit část svého těla. Končíte pak ve vskutku krkolomných pozicích, např. pravá noha na červeném poli, levá noha na zeleném, pravá ruka na žlutém a levá musí být ve vzduchu. Udržíte takhle rovnováhu? A co když jsou na herním poli ještě další osoby?
Můžete pořídit originální verzi Twister anebo třeba dětskou variantu Zamotej se!, kde se pohybuje podle obrázků. Hra se bude určitě hodit na všechny rodinné i dětské party, kdy si dítka protáhnou a procvičí svá těla.


Kreativní tvoření každé dítko ocení

Dárky pro dětiMám tu zase jeden tip na můj oblíbený tzv. krabicový dárek. Tentokrát se jedná o ručně vyráběnou kreativní sadu Ani-Muk, která je výborná pro podporu představivosti a kreativity vašich dítek. Co v krabici najdete? Jedno téma a 3 vzdělávací sady, pro kluky i holky ve věku 5 – 11 let. Děti se něco nového naučí, něco vytvoří a pak si s tím můžou hrát. Nepotřebujete žádný materiál navíc, vše je v krabici, včetně detailního ilustrovaného návodu. Vyberete si ze stálé nabídky témat (např. lidské tělo, cesta kolem světa, vesmír atp.) nebo si raději koupíte předplatné? Každé tři měsíce totiž vzniká krabice nová a pro děti není nic lepšího, než čekat na nové překvapení.

Dárky pro dětiPokud je to vaše robátko obzvláště tvoření-chtivé, určitě bude nadšené, když mu sami vytvoříte kufřík plný věcí na tvoření. Stačí navštívit papírnictví, popřípadě galanterii nebo nějaký ten krámek s různými „cerepetičkami“ a vybrat podle toho, na co se váš oslavenec zaměřuje. Určitě se budou hodit různě tvrdé a barevné papíry, sady pastelek, temper, fixek (třeba i fixy na textil), lepicí pásky, samolepky, barvy na obličej, různá lepidla, třpytivé gely, flitry, korálky, bambulky, bavlnky, jehly a nitě, razítka, válečky, kousky látek, samotvrdnoucí hmoty, FIMO, barvy na porcelán, origami papírky… a takhle bychom mohli pokračovat až „do haleluja“, protože těch věcí už dneska existuje. Pěkné kufříky pořídíte třeba tady.
Třešničkou na dortu pak budou vytištěné návody na nějaké ty kreativní pokusy nebo třeba i tvořivá knížka (anebo postačí odkazy na youtube tutoriály?).

Dárky pro dětiUž jste někdy slyšeli o pískování? Jestli ne, tak se na to určitě podívejte, protože to je super věc. Nejspíš nějakou sadu pořídím Baru k třetím narozeninám. Nebojte, je to i pro větší děti a klidně i dospělé. O co se jedná? Pořídíte si různě barevný písek, šablony obrázků a vaším úkolem je tyto šablony barevně vypískovat. Na první pohled to vypadá složitě, ale ve skutečnosti je to strašně jednoduché. Jednotlivé plochy jsou totiž polepené a vždycky si odlepíte jen tu, kterou chcete vybarvit. Písek se na ni nalepí a ostatní zůstávají čisté. Každý si vybarvuje šablonu podlé své kreativity a cítění barev. Je to vyloženě relaxační zábava. A takové mandaly lákají tedy i mne. Celou sadu i jednotlivé šablony si můžete koupit, když kliknete na: Kreativní sady s barevným pískem.

Co každého kreativce i školáka určitě potěší? Když mu dáte penál, který necháte potisknout jeho oblíbenou postavou, básničkou, obrázkem, fotkou, jménem nebo čímkoliv, co má prostě rád. A penál samozřejmě náležitě vybavený. 😉

.
.

Dárky pro dětiAť zkoumají a bádají s vámi (a ne potají)

Udělejte si 50 báječných experimentů! Jak? To vám poradí těchto 50 karet. Z jedné strany ilustrace, z druhé strany potom návod, jak na to a vysvětlení, proč a jak se co děje. Na první pohled tyhle experimenty vypadají jako kouzla, takže žasnout pak budou i kamarádi.

Dárky pro dětiCo takhle s dítkem prozkoumat optické iluze? Pak doporučuji tuhle sadu od KidzLabs. Vyřešíte spolu optické rébusy, vytvoříte vlastní 3D obrázky speciálními fixami nebo překvapivé efekty optické káči. Výborná hra pro budoucí vědce a techniky.

Dárky pro dětiPro všechny budoucí konstruktéry tu potom máme mechanickou laboratoř. Je to sada materiálu, pomocí které sestaví až 50 různých modelů, od základu páky a kladky, až po letadla, jeřáb či auto s převodovkou a elektromotorem. Proč se nenaučit základy mechaniky a vyzkoušet v praxi funkčnost některých strojů? Tuším, že vysvětlování bude asi lepší přenechat tatínkům… nebo dámy, která z vás je spíše technický typ?

Dárky pro dětiJestli s vaším dítětem rádi sledujete aktuální počasí, tak tahle multifunkční meteorologická stanice je rozhodně pro vás. Sami si jí sestavíte a pak už můžete sledovat a zaznamenávat, jak se počasí mění. Pomůžou vám k tomu větrné lopatky, anemometr, teploměr i srážkoměr. A to není všechno. Za pomocí prázdné plastové láhve si můžete vytvořit terárium pro studium skleníkové efektu na rostlinách.

Dárky pro dětiPro malé elektrikáře jsem našla výbornou elektronickou stavebnici Boffin, která má samé pozitivní reference. Jejím obsahem je opravdu velké množství součástek, ze kterých sestavíte až 500 projektů. Aby to ti pomalejší lépe pochopili (třeba já, protože o tom vím kulové), obsahuje tahle hračka i manuál na DVD.
Co si můžete všechno sestavit? Třeba úplně funkční FM rádio, playback, telegraf, dotykem řízenou hudbu, zvuk policejního auta nebo sanitky, měřič proudu, bzučák, poplašné světlo a spoustu dalších zařízení. Baví prý nejen kluky, ale i holky. Je to vskutku kreativní stavebnice, která prý naučí chápat základy elektroniky.

Dárky pro děti - nejlepší ty, co něco naučíCo takhle pořídit globus? A ne obyčejný, ale svítící a interaktivní! Pokud už doma máte Albi tužku, tím lépe (pokud ne, neva, dá se přeci dokoupit). Ta totiž globus rozmluví, díky čemuž se vaše dítka naučí spoustu věcí o téměř 200 zemích světa: důležitá fakta, hlavní města, info o populaci a další a další zajímavosti. Nechybí ani zábavné hry a kvízy. Tomu říkám „Škola hrou“!

Globus vyvinuli přední odborníci z oblasti geografie, takže jsou použitá data opravdu přesná a aktuální. Získal dokonce titul Hračka roku 2020, takže s ním určitě nešlápnete vedle.


Nejdříve dřepy a kliky, pak chvíli elektroniky

Dárky pro dětiNechcete vašemu dítku ještě pořizovat mobil nebo tablet? A co takhle speciální chytré hodinky pro děti? Jmenují se Kidizoomumí toho spoustu. Fotí, natáčí video, mají záznamník zvuku s měničem hlasu, stopky, budík, digitální i analogový čas, kalkulačku i kalendář. Díky pohybovému senzoru si s nimi děti můžou zahrát 3 pohybové hry, takže žádné dlouhé vysedávání. Obsahují taky 8 jednoduchých her, které si zahrají na dotykovém displeji (vhodné pro zabavení třeba při dlouhých cestách autem). Myslím, že si s takovými hodinkami vaše dítě pěkně vyhraje a může se s nimi naučit i nové věci.

Dárky pro cestovatele - BOOKOJestli už doma nějaký ten tablet máte, pak můžu vřele doporučit BOOKO – neustále rostoucí knihovnu s interaktivními příběhy pro děti ve speciální aplikaci, ve které najdete klasické i moderní, krásně ilustrované knížky. Děti si je můžou číst sami anebo si je nechat předčítat za pomocí audio stopy. V aplikaci najdou také zábavné vzdělávací hry. Zahrají si třeba pexeso, sudoku, můžou vybarvovat omalovánky nebo hledat rýmy. Když koupíte předplatné na měsíc, dostanete více než 40 příběhů. Budete v létě cestovat někam daleko na dovolenou? Pak je to ideální dárek. Pořiďte rovnou půlroční předplatné a cesta s vašim dítětem díky tomu určitě proběhne hladce.

Dárky pro dětiA co takhle robota? Já bych si tedy určitě přála nějakého toho uklízecího! Každopádně, pro děti tu máme jednoho takového, jménem Botley, který je dokonce programovatelný. Pohybuje se podle toho, jak ho naprogramujete, umí vydávat zvuky, detekuje překážky a těm se i vyhne, přesouvá předměty a dokáže dokonce projet překážkovou dráhou. Hravou formou se tak váš malý technik naučí základy programování.


S čím jste si jako malí hráli vy? Dělali jste také různé pokusy nebo jste spíš tvořili? Dejte vědět v komentáři. 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *