25 tipů na dárky pro děti, které využijí i na dovolené


DárkoTipy / Středa, 3 června, 2020

Doba letních radovánek se pomalu a jistě blíží a vy se už určitě vidíte, jak někde na pláži ve stínu slunečníku poleháváte na lehátku s koktejlem v jedné ruce a knížkou v ruce druhé… ? Ale ne! Už se zase blíží! Člověk si v klidu nemůže dát ani dvacet. To je pořád něco… pít, jíst, čůrat nebo „Mamíííí, já se nudím!“… STOP.

Mají vaše děti narozeniny nebo svátek před dovolenou? Výborně. Můžete spojit příjemné s užitečným a darovat jim něco, čím se na dovolené zabaví… a vy si jí užijete pěkně v klídku.  Jaké hry na cesty sehnat? Mám tu pro vás 25 tipů na dárky pro děti, které využijí při letních dovolených.


Ať žijí dlouhé cesty autem do Chorvatska

… nebo letíte někam daleko, třeba až na jiný kontinent? Fajn. Tyhle tipy na hry na cesty se vám budou určitě hodit. Vejdou se totiž pěkně i do příručních zavazadel.

„Už tam budem?“… Tuhle větu určitě neznáte jen od oslíka ze Shreka, ale i od svých dětí, že jo. A pak se dostanete do zácpy. Hlavně klid! Máme tu rovnou 50 veselých her do auta, které vaše děcka (a třeba i vás) na nějaký ten čas zabaví.

A když to nestačí, zkuste ještě hru do auta – Bingo, která obsahuje 100 obrázků různých objektů, které můžete z auta spatřit. Kdo jich uvidí během určité doby víc? Jen ať si děti potrénují pozornost, paměť a postřeh.

Domaluj sově peří. Vyzdob motýlkům křídla. Domaluj chameleonům co nejdelší jazyky… a tak podobně. Prostě malá krabička jménem Domalovánky na kartách – zvířata, naplněná 50 oboustrannými kartami a smazatelným fixem, takže děti můžou domalovávat znovu a znovu. A to se hodí, protože můžou malovat nejen cestou tam, ale i zpátky.

A ještě jedna krabička s fixem. Tentokrát se jmenuje Hádanky – procvič si paměť a najdete v ní opět 50 oboustranných karet, se kterými si vaše dítka trochu zavaří mozkové závity. Obsahuje úkoly typu „Dívej se minutu na kartu a pak jí obrať a namaluj takové a makové detaily k jednotlivým obrázkům.“ nebo „Zapamatuj si co nejvíc věcí ze seznamu, které si Saša bere s sebou na výlet.“ Mozek se prostě zaměstná a nebude mít čas na to vymýšlet provokativní otázky.

A když už cvičit mozek, tak co takhle nějaká hlavolamová magnetická hra? Hrála jsem třeba tuhle Noemovu archu a můžu potvrdit, že to baví nejen děti od cca 5 let, ale i dospělé. Úkol zní poskládat do archy zvířátka tak, aby páry byly vždycky u sebe a hlavou nahoru. Dostanete k tomu 48 zadáních ve čtyřech úrovních náročnosti. Troufnete si rovnou na tu nejtěžší 48.?

Když jsme na těch cestách, nesmím určitě zapomenout zmínit Booko aplikaci. Je to taková virtuální knihovna, kterou si můžete pročítat na chytrých mobilech nebo ještě lépe na tabletech (netřeba s sebou tedy tahat batoh knih). Je plná krásných knížek pro děti, klasických i moderních, které jsou interaktivní. Děti si je můžou číst samy nebo jim je předčítají vynikající čeští herci. A nechybí ani vzdělávací hry.

A jestli nechcete dávat dětem ještě do rukou svůj mobil, co takhle herní konzoli Maxipes Fík? Za nás v 90. letech byl jen vlk chytající vajíčka od slepic anebo Tetris a jak jsme se o to se sourozenci prali, co? V téhle herní konzoli je rovnou 150 klasických arkádových her. Vejde se i do kapsy, takže na cesty rozhodně ideální.

Rozhodně nesmím zapomenout zmínit ALBI tužku a kouzelné čtení. Díky tomu jsme totiž loni dojeli do Chorvatska s naší dvouletou dcerkou my. Byla to pro ní zrovna novinka, kterou dostala k narozeninám, takže to opravdu frčelo. Stihli jsme si i přečíst nějakou tu knihu my. Prostě paráda. Kouzelné čtení zabaví tedy úplně malá prťata i starší dítka. Na výběr je spousta knih a jiných her – třeba rovnou Hra do auta.

.
Hledáte dárek pro dítě 7 – 10 let?
Podívejte se ještě na 17 tipů na originální dárky, které by vás třeba nenapadly.
.

Vodní a jiné venkovní hrátky

A když už na té dovolené jste, co teď? Je třeba děti zabavit venku. Ať už jste vyjeli do hotelu k moři anebo pod stan po Čechách, mám tu pár nápadů, s čím by si mohly vyhrát.

Právě v hotelových bazénech (ale klidně i v nějakém tom rybníce) se děti můžou vyblbnout s takovým plovoucím basketbalovým košem. Jelikož je celý nafukovací, tak se jednoduše sbalí do kufru a je to. Pak už je potřeba jen silný dech (nebo hustilka, jestli máte kufr velký) a je o zábavu postaráno. Vyzkoušeno na vlastní kůži v bazénu mé sestry.

Jestli jedete někam, kde je alespoň trochu průhledná voda a v ní třeba i nějaká ta rybka, tak se jistě bude hodit šnorchlovací sada. Rozhodně nezapomeňte na ploutve! Pokud máte starší děti a už se nebojíte, že by se utopily, s ploutvemi určitě poplavou dost daleko na to, aby jste si, než se vrátí, stihli dát jedno vychlazené pivko.

Víte, co teď fakt frčí? Paddleboard aneb když chcete vypadat jako Dylan McKay se surfem, ale zvládáte si tak akorát na něj stoupnout a pádlovat jako na gondole (ehm, vlna by vás smetla). Je to už trochu dražší záležitost, ale investice na dlouhou dobu a nejen pro děti. Nebo vás to taky neláká vyzkoušet?

Na písečnou pláž nebo na trávu v kempu, určitě všude využijete petanque koule. Vždycky, když jsem petanque někde hrála, říkala jsem si, že si ho musím pořídit, protože mě fakt „ba“. A bude určitě bavit i vaše děti. A co bychom si nezahráli po večerce i my dospěláci?

Badminton nebo líný tenis? To už je OUT. Teď frčí sada jménem Helix FUN. Můžete jí hrát ve dvou, ve třech nebo klidně v jednom o zeď. Speciální provedení „míčku“ s pírky lítá naprosto skvěle a vítr vůbec nevadí, takže si s ním vyhrajete jak doma na zahradě, tak v parku nebo na pláži.

Je libo trochu ostřejší vodní hrátky? Pak s dětmi vyzkoušejte ADC Blackfire Zuru – vodní balónky s katapultem. Je to vysloveně mokrý nářez! Za minutu máš připravenou 100 balónkových bomb, které můžete vystřelit až do vzdálenosti 90 metrů. A vodní bitva je tu!

Chcete naučit svá dítka rovnováze a soustředění? Kupte jim slackline. Co to je? V podstatě takový „špagát“, který natáhnete třeba mezi dva stromy a úkolem je, aby se z vašich dětí stali provazochodci. No už jste si to někdy zkusili? Já dala tak maximálně čtyři kroky a hned jsem letěla dolů. To chce začít pomalu s tréninkem pěkně za ruku a uvidíte, jak z vašich dětí po prázdninách nakonec budou vycvičení artisté!

A když už jsme u těch špagátů, co si takhle zavzpomínat na své dětství a pořídit dětem gumu na skákání? Když koupíte tuhle pruženku, dostanete nejen gumu, ale i podrobný návod, jak na to. Přeci jen musím přiznat, že i já jsem pravidla poněkud pozapomněla. Skočíte si taky „podpažky“? Anebo raději budete s dětmi hrát kuličky?

.
Dárky pro předškoláky nebo prvňáčky?
Mrkněte na pár tipů, které jim určitě rozzáří oči.
.

Hry aneb když prší, nemusíte hrát jen prší

Napadá mě teď ta známá hláška z filmu Na samotě u lesa: „Chč… a chč… „. Dál to jistě znáte. To ale přece nemusí znamenat, že dovolená je hned zkažená! Mrkněte, jak se zabavit, když to venku není zrovna úplně „košér“.

9 kostek, 54 obrázků a miliony kombinací – to jest hra Story Cubes, ve které se ukrývají nekonečné příběhy. Jak na to? Prostě hodíte kostkami a podle toho, co vám padne, vymyslíte příběh. Tahle zábavná společenská hra rozvíjí představivost a fantazii a určitě vás zabaví na dlouhou dobu. Vyhlaste soutěž o nejzajímavější, nejvtipnější nebo třeba nejnapínavější příběh!

Když už tedy leje jako z konve, každopádně se bude hodit 50 skvělých nápadů pro deštivé dny. S nimi se totiž nudit nebudete. Přináší spoustu nápadů jako třeba víčkový fotbálek, sluneční tanec nebo kterak si zkusit chytit duhu. Děti můžou hrát samy nebo klidně v partě kamarádů. Vhodné cca od osmi let.

Co takhle nějakou tu klasiku? Na tu se nesmí zapomínat. Takové magnetické cestovní šachy bude určitě dobrá investice. Co vy víte, třeba máte doma budoucího šachového velmistra. Navíc jedna taková partie trvá dostatečně dlouho na to, abyste si dali dvacet. Anebo kupte rovnou nějaký cestovní soubor tradičních her. Ten se určitě taky neztratí.

Trochu retro hra, na kterou jsem při hledání dárků narazila jsou Blechy. Taky si je pamatujete z dětství? Rozvíjí myšlení a motoriky a určitě je zvládnou už dítka od tří – čtyř let. Mladší pak žetonky můžou třeba třídit podle barev. Tak to s nimi vyzkoušejte.

Jestli už máte o něco starší děti (tak 12 let a víc), zcela jistě bude výborná investice nějaká ta úniková hra na doma. Ne, že by se dala hrát jen doma, ale nejste reálně zavřeni v nějaké té místnosti, nýbrž si únikovku vezete s sebou v krabici. Únikovka je plná hlavolamů a rébusů, které musíte společnými silami rozluštit, abyste se dostali ven. Dáte to?

Určitě jste už taky někdy dostali nějaký ten zápalkový rébus. Co takhle celou sadu těchto hlavolamů? Stačí přemístit třeba jen jednu zápalku. Přijdete na to, jak? A vaše děti? Cestovní hra Zápalky vás určitě zabaví, dokud budou bubnovat kapky na okno. Nebo si vyberte nějaký jiný hlavolam! Kupte jich víc, dejte je dětem a řekněte, ať přijdou, až to budou mít vyluštěné. Třeba se do toho tak pustí, že zapomenou i na hlad.


Máte nějaké své oblíbené hry na cesty? Čím se vaše dítka nejvíc zabaví? Dejte tip všem odpočinku-chtivým rodičům v komentáři. 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *