Vaříme s dětmi pro děti… aneb ty pravé knihy pro maminky


DárkoTipy, Recenze / Neděle, 29 srpna, 2021

Hledáte vhodný dárek pro maminku, co má doma malé děti? Co takhle nějakou knihu? Nelekejte se. Nemusí to být žádné velké čtení. Však ze své zkušenosti vím, že najít si čas na knihy, když kolem vás stále poskakují batolata a předškoláci (a nemůžete se s knížkou zavřít ani na záchodě), stojí značné úsilí. Mám tu pro vás tip na tři knihy pro maminky, které jsou nejen čtivé, ale hlavně praktické. Díky kterým bude mít každá mamina společný život s dětmi zase o něco jednodušší.


Svobodná hra

Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti

Jak? No třeba nechat je se koupat v zamrzlém rybníku. No vážně! Autoři této knihy své děti běžně nechají dělat takové blázniviny. A věřte nevěřte, děti jsou zdravé jako řípy. Však i mě Beník takhle trénuje, protože chce chodit neustále bosý a je mu jedno, že zrovna stojí na ledové dlažbě nebo v kaluži.

Dárek pro maminku? Kniha Svobodná hra

Autoři knihy Svobodná hra jsou rodiče 4 dětí, kteří přečetli asi 100 knih a různých výzkumů o tom, proč a jak si děti hrají. Co zjistili? Že děti potřebují svobodný čas i prostor na hraní nejlépe každý den a že svobodná hra učí děti přesně to, co zrovna potřebují. Rozvíjí pohyb, sociální dovednosti, kreativitu, empatii, vyvíjí se jim mozek. To vše v knize dokládají příběhy z různých koutů světa.

Co je skvělé, kniha má i praktickou část, ze které se dozvíte, jak takové svobodné hře vytvořit to správné podhoubí. Jak ji nastartovat, v různých situacích a prostředích. Jak na to, aby fungovala naplno a bezpečně. Může to být někdy totiž i pěkná divočina.

Co na to říká Jana Nováčková (má oblíbenkyně, psycholožka, autorka knihy Respektovat a být respektován a propagátorka unschoolingu)?

„Tato kniha zaplňuje prázdné místo v literatuře týkající se dětské hry u nás. Současné děti si málo hrají. Autoři přináší mnoho poznatků, které ukazují, že to pro ně a tím i pro celou společnost znamená poměrné velké riziko. Svobodná hra je nenahraditelná.“ 

Knížka Svobodná hra je tedy rozhodně pro všechny uvědomělé rodiče, kteří chtějí, aby se jejich děti rozvíjely a učily přirozeně. Právem si zaslouží místo mezi ty nej knihy pro maminky.

KOUPÍŠ TADY


Zahrada žije

Zahradničíme s dětmi

Kniha pro všechny velké i malé zahradníky. Pokud chcete, aby děti poznávaly přírodu a trávily víc času venku než zavřené doma u obrazovek, pořiďte si knihu Zahrada žije a budete hnedle vědět, jak na to. Dozvíte se z ní, proč je zahrada pro děti úplně skvělé místo a jak si to tam s nimi užít.

Kniha nejen pro maminky zahrádkářky

Kniha je plná inspirace, postupů a návodných fotografií. Zjistíte, jak pěstovat všechno možné, od bylinek až po brambory, jak zahradu doslova oživit (jezírko, koutek pro obry, hmyzí domečky, strašák do zelí atp.), jak na léčivé dobroty nebo přírodní domácí kosmetiku. Dostanete tipy na aktivity pro každé roční období, poznáte s dětmi různé zahradní živočichy nebo se naučíte něco o fungování rostlin a životě v půdě.

Co si vzpomínám, naposledy jsem zahradničila jako malá holka s dědou. Nejvíc si pamatuju na zalévání, vytrhávání plevele a vybírání mandelinek z brambor. Tuším, že až konečně budu mít taky svoji zahradu (je to v plánu), budu tuhle knížku nutně potřebovat. Doma mi totiž uschnul i kaktus. 

Tak kdopak si koupí knihu Zahrada žijedá malým zahradníkům kousek záhonku k experimentování?

KOUPÍŠ TADY

.
Více inspirace na dárky pro maminky? Mrkněte na článek 👇
10 tipů, čím potěšit maminku
.

Vaříme s dětmi pro děti

Jedná se o kuchařku plnou receptů na jídla, na která po shlédnutí fotky budete mít rozhodně hned chuť. Jsou to hlavně jídla jednoduchá, ve které svou tvořivost můžou projevit i děti. Jak to? No protože v každém receptu najdete návod na činnosti, které svým robátkům můžete v klidu pěkně přenechat.

Vaříme s dětmi pro děti patří mezi knihy pro maminky

Jakože budou vařit i děti?? Neee!?! Teď si asi představíte zaneřáděnou kuchyň, kde těsto visí snad i ze stropu. Je to tak? Inu, nemůžu ručit za to, že budete mít doma sterilní čistotu, ale… Máte třeba učící věž? Značně ulehčí vaření. Z vlastní zkušenosti rozhodně doporučuji!

Však si to s dětmi můžete v kuchyni pěkně užít. Možná bude trošku špinavější, než kdybyste vařily samy, ale rozhodně to za to stojí. Děcka se díky receptům v knize naučí poznávat různé suroviny, zapínat a vypínat troubu, opatrně krájet, míchat, válet a rozhodně pak ochutnávat a mít radost ze společně vykonaného díla.

KOUPÍŠ TADY


Kterak jsme pekli tyčinky…

Jelikož už máme knihu Vaříme s dětmi pro děti nějaký čas doma, už jsme si i něco vyzkoušeli. Naposledy jsme na stanování do kempu tvořili tyčinky, a tak jsem se rozhodla vám v několika větách popsat, jak to probíhalo.

 • Podle všeho se jedná o ten nejjednodušší recept z knížky. Je to vlastně takové těsto na pizzu. Podobný recept dělávám. To dáme!
 • Baru mi pomáhá vážit a míchat ingredience, Beník úspěšně rozsypává mouku všude okolo.
 • Na hnětení těsta se postupně vystřídáme všichni. Několikrát. Poté ho uklidíme pod utěrku, aby pěkně nakynulo.
 • Baru těsto kontroluje a povídá: „Mami, to těsto se vůbec nezvětšilo!?“. A pak se promění na oslíka ze Shreka a slyším pořád dokola: „Mamííí, už budem válet tyčinky? Mamííí, kdy už to budem dělat? Mamííí, tak uuuž?“
 • Hodina pryč, jdem na to. Válení tyčinek není zase tak jednoduché. Těsto se nelepí, ale spíš klouže, takže to chce určitý grif, abychom dokázali ty hady opravdu válet. Nakonec se nám to vcelku daří. Inu, většinu tyčinek samozřejmě válím já, Baru jich udělá jen pár.
 • Beník úspěšně trhá těsto na kusy, kousky a úplně malinkaté kousky, které jsou pak všude po kuchyni.
 • Tyčinky jsou uválené. V receptu píšou, že je můžeme posypat sezamem. Baru sezam nerada a já dumám, jak by na nich asi mohl držet? Vezmu tedy červenou papriku a posypu tyčinky s ní. Jak vidno z fotky, koření je spíš na pečícím papíře než na tyčinkách. Příště bude asi lepší ho zapracovat rovnou do těsta.
 • Šup s tím do trouby a děj se vůle boží. Dávám tomu tak čtvrt hoďky.
 • Nakonec tyčky pečeme asi 22 minut. Když začínají zlátnout, vydedukuju, že už to snad stačí. (Tip pro autorky: Pekařka amatérka – jako já – vždy uvítá informaci o délce pečení či vaření. Pro jistotu. Nařídila bych si pro jistotu minutku.)
 • Když vystydnou, ochutnáváme první kusy. Křupou. Jsou moc dobré.
 • Tyčinky měly úspěch. Snědly se tak rychle, že jsem je hotové vlastně ani nestihla vyfotit. 🙂

Máte ještě nějaký tip na knihy pro maminky s dětmi?

.
Víc takových recenzí a dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.

💜 Děkuji moc nakladatelství Smart Press za knihy Svobodná hra a Vaříme s dětmi pro děti k recenzi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *