Recenze: Rumová degustace… aneb darujte ochutnávku rumů


Recenze / Čtvrtek, 20 října, 2022

Rum miluju od té doby, co jsem byla poprvé na Kubě. (Pozor, rozhodně nemám na mysli ten tuzemský!) Takže když mi přišla nabídka na ochutnávku rumů, hned jsem na ni kývla.

Rumy mám doma už od konce srpna. Měla jsem v plánu udělat si takový degustační fajn večer s mužem, leč… pořád mi do toho něco lezlo. Nejdřív chodil muž pozdě z práce, pak jsem byla nemocná a neměla chuť ani na kafe (já??! taková kafařka!?), natož na rum. A pak jsme byli unavený a pak… Zkrátka trvalo to. Ale už je to za námi, a tak vám můžu popsat, jak náš degustační dýchánek dopadl.


Rumová degustace krok za krokem

Nejdřív vám ale musím prozradit, jakýže balíček mi to vlastně přišel – Degustační sada RUMY Z CELÉHO SVĚTA od DRAM ROOM, ve které jsem našla 5 lahviček po 40 ml (jako velký panák) + plus malý panák speciálu. Zkrátka, pokud bych to vypila všechno najednou, těžko by se mi trefovalo do postele.

Rumová degustace jako dárek

Ke každému rumu je v dárkovém degustačním balíčku i informační kartička, kde se dočtete nejen druh rumu, region, ze kterého pochází, obsah alkoholu, ale i barvu, vůni, chuť a závěrečné shrnutí vzorku. (Pozn. pro slabozraké – Doporučuji si vzít brýle, případně lupu. Písmenka jsou vskutku malá. Já mám naštěstí zrak dobrý.) Dopředu jsme kartičky nečetli, abychom jimi nebyli ovlivněni, a pokusili se nejprve zaznamenat naše dojmy.


Jak naše ochutnávka rumů probíhala?

Vzala jsem si raději na pomoc muže. Aby i on sdělil svůj názor (jak se níže dočtete, košatý rozbor se nekonal, dočkala jsem se pouze holých vět, ale i to se počítá). Nutno podotknout, že to já jsem v rodině rumový labužník, on pije rum nejraději s Colou.

Rozhodli jsme se dát si během ochutnávání deskovou hru Kingdomino – dvě, tři partičky, ať je degustace zajímavější. (Btw. Super hra! Nejdřív jsme jí pořídili pro hraní s Baru, ale baví nás natolik, že ji hrajeme i ve dvou, když děti konečně usnou. Hru tedy doporučuju i pro unavené rodiče!) Zapálila jsem pro tu správnou atmosféru svíčku a šlo se na věc. Asi v tomto pořadí:

Dva rumíky – hra – dva rumíky – hra – dva rumíky

Mnozí by nás asi označili za rumové barbary, jelikož jsme ochutnávali přímo z lahviček. Každopádně, rumy byly ve správné pokojové teplotě. Prý takto ukáží plně svůj potenciál.

Musím ještě říct, že jsem rumy nikterak neseřazovala a vzala vždy prostě ten, který mi přišel pod ruku. Později jsem se dozvěděla, že se doporučuje si je srovnat dle stáří zrání, od suchého po sladší nebo od jemného po výrazný.

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé kousky.


Equiano 43%

: Připomíná mi to chuťově spíš whisky (ale v těch já se vůbec nevyznám). Musím říci, že mám raději sladší rumy.

Muž: Hm.

Z kartičky: Rum z Barbadosu, starý 8 – 10 let, tmavě zlatý, vůně by měla být svěží, chuť hrubší, lehce pikantní, jablka, hrušky, káva, dřevo a whisky.


Millonario 15 Reserva Especial 40%

: To voní o dost líp! Cítím kakao. Mňam, ten je moc dobrý! Za mně nejspíš vítěz.

Muž: Jemnější, lepší než Equiano.

Kartička: Pochází z Peru, starý až 15 let, tmavě zlatý, bohatá a dlouho trvající vůně kandovaného ovoce a hřebíčku, chuť po karamelkách, třinovém cukru a Cole.


Don Papa BAROKO 40%

: Voní nasládle, připomíná mi to nějaký dortík. Z chuti si říkám, že marcipán? Je to na mě moc navoněné.

Muž: Sladký žužu.

Kartička: Rum z Filipín, starý 3 – 5 let, temně jantarové barvy, výrazně aromatický a voňavý, bohaté aroma vanilky (prý je kulatý jako andělíčci na stropních malbách), kandovaného ovoce, medu a citrusů, dokonale jemný.


Hampden Estate RUM FIRE 63%

: Je to cítit jako pálenka. Slivovice po čuchu i po chuti. Ale ne ta dobrá moravská. Ufff. Toto není můj panák rumu.

Muž: Ne! Nejslabší. Jak lihovitá turecká rakie.

„Aneb Hampden Estate, máte padáka! Nebo spíš nemáte panáka a půjdete do Coly!

Kartička: Čirý rum z Jamajky, ovocná svěží vůně, banány a přezrálé ovoce, dlouhá chuť, tóny kvasu, ovoce, květin a bylin.


Auténtico Nativo 15 YO 40%

: Voní hezky, zajímavá rozložitá chuť. Moc dobrý. Dost mi to připomíná thajský rum Hong Thong, který jsme tenkrát v Thajsku pili snad ob den (a v Čechách ho nemůžu sehnat).

Muž: Tedle je dobrej!

Kartička: 15 let starý rum z Panamy, tmavě jantarové barvy, komplexní aroma ořechů se sílou dubu, vyvážená chuť s medovými tóny melasy, kakaa a citrusů.


„SPECIAL DRAM“ – Cihuatán OBSIDIANA 40%

Nejmenší lahvička v degustační sadě. Předpokládám, že nejdražší, a tak by měla být teoreticky nejchutnější. Jsem zvědavá.

: Vůně příjemná. Rum mi chutná. Cítím v tom oříšky.

Muž: Dá se.

Kartička: Jde o blend 3 rumů, jejichž stáří se pohybuje mezi 11 a 14 lety. Pojmenován je podle tajemného obsidiánu, posvátného kamene Mayů, který údajně vznikl z ohně vyvolaného bleskem, jenž na zemi poslali bohové. Barva jantarová, vůně lehká, po skořici, vanilce a kakau, chuť silná, cítit jsou vlašské ořechy a pistácie.


Po ochutnání posledního rumu (a dvou mnou prohraných turnajích) naše společná degustace bohužel skončila. Muže volala postel, neb brzy ráno musí na pole. A já? Nalila jsem si, teď už do sklenky, zbytek Millonario a právě píši tento článek. (Snad tu nebude moc překlepů!:-))

.
Chcete víc tipů na alkoholové dárky?
Mrkněte sem 👇
15 tipů na dárkový alkohol, na kterém si pochutnáte

.

Dát ochutnávku rumů jako dárek? Rozhodně!

Degustační dárková sada od Dram Room bude určitě skvělý a originální dárek. Rozhodně lepší než klasická lahev. Sada je zabalena v luxusní dárkové krabici, dárek tedy už nemusíte nijak balit (případně můžete přidat mašli). Zkrátka, udělá dojem.

Jen se podívejte, z jakých degustačních sad si můžete vybrat.

Ideální dárek to zajisté bude pro:

  • každého rumového labužníka,
  • pro milovníky Karibiku a tanečníky salsy,
  • pro pány, kteří pijí rádi vybrané drinky,
  • i pro vás, protože pokud jste dočetli až sem, určitě vás to láká.

A takový degustační večer s přidáním deskových her může být jistě skvělý zážitek. Tak si dejte domácí rande a objednejte si ochutnávku rumů i pro sebe. Jen ať to rumově jiskří.

KOUPÍŠ TADY

TIP: Zjistěte, který vzoreček obdarovanému nejvíc chutnal a příště mu kupte celou lahev toho nejlepšího rumu. 😉


Zažili jste už někdy ochutnávku rumů nebo jiného pití?
Pochlubte se v komentáři. 👇

.
Dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.
.
💜 Děkuji moc DramRoom.cz, že jsem si mohla ochutnávku rumů vyzkoušet.

2 Komentáře “Recenze: Rumová degustace… aneb darujte ochutnávku rumů”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *