Knihy pro děti? Tady je mých TOP 12


DárkoTipy / Čtvrtek, 14 listopadu, 2019

Jako malá jsem knížky milovala. A taky jsem měla moc ráda deštivé dny, kdy jsem se schovala do svého pokoje a četla a četla a ven vylezla jen na záchod a pro něco k snědku do ledničky. Máma říká, že jí vždycky naštvalo, když jsem knížku, co mi koupila, přečetla za jedno odpoledne. A tak byla nadšená, když jsem jednoho dne začala chodit do knihovny. Teď je mým snem nějakou pěknou knihu pro děti napsat. Už mám pár nápadů.;-)

Krásných knížek je dneska tolik, že kdybych je chtěla všechny přečíst, asi nebudu dělat nic jiného. A protože jsem je všechny nečetla, můžu vám tady alespoň vypsat moc pěkné knihy pro děti, se kterými jsem se setkala (pro čtenáře od narození do cca 8 let). Uvidíte, třeba pod vánočním stromkem zazáří. 


Kniha, kterou mi seslalo samo nebe (no dobrá, byla to knihovna), se jmenuje Nezbedové ze školky od Terezy Pňovské. Najdete v ní příběhy kluků a holek, které tak trošku zlobí. Přesně jako naše Baruška, která by nejraději jedla jen všechno sladké a čučela celý den na pohádky. V knížce jsme si tedy přečetli o klukovi, co jedl hodně zmrzliny, o holčičce, co chtěla být nejkrásnější, o sourozencích, co si nechtěli půjčovat hračky, o chlapečkovi, co se koukal moc na televizi… a taky jak to s nimi dopadlo. Všechno má samozřejmě happyend. Nu a když ten problém nastane, stačí už jen říct: „Baru, pamatuješ na tu pohádku o tom chlapečkovi…? A někdy to zabere (a někdy taky ne).

V podobném duchu se nese taky knížka A pak se to stalo od Ester Staré, která je nádherně ilustrovaná. Nečesané vlásky, nemyté uši, nevysmrkaný nos, nečištěné zoubky, neuklizené hračky, neslušné chování u jídla, rozvázané tkaničky, žalování… Však to všichni dobře známe. Ale pak se něco neuvěřitelného stane! A tak se ty neposlušné dětičky musí honem polepšit, aby byly zase hezkými a veselými dětmi! Knížka nese podtitul: Deset pohádek o maličkostech, z kterých si děti nic nedělají a dospělí z nich šílí. Píší, že je pro děti cca od šesti let, ale myslím, že v klidu od tří.

Půjde vaše dítko do školky a vy se trošku obáváte, jestli to zvládne? Určitě pomůže, když ho na tu školku trošku připravíte. Jak? Kupte mu knihu Poprvé do školky od Zuzany Řebíkové. Její výchovné pohádky vašemu robátku vysvětlí, jak to v takové školce chodí. Uvidíte, jak se nakonec bude do školky těšit. K tomu navíc budete mít sešit plný úkolů, které se vztahují k jednotlivým příběhům. Budete tak s vaším dítkem moci nad tím, co jste přečetli, ještě víc debatovat. Knížku jsem četla i já s Baru a tady si můžete přečíst recenzi: Poprvé do školky pevně v kramflecích?.

Co takhle knihu, kde se píše o vašem dítěti!? Fakt může existovat, když budete chtít. Stačí si objednat osobní knihu od Modrého slona. Jedná se o speciální knihy pro děti, kde hrdinou je sám čtenář. Jak to? Text v knize je zkrátka upraven tak, že místo hlavního hrdiny se píše jméno dítěte. V některých knihách se můžou objevovat dokonce i jeho kamarádi nebo místo bydliště. Vybrat si můžete z 22 knih a leporel, které jsou pro začínající čtenáře i pro nejmenší batolátka. Uvidíte, jak najednou vaše dítko bude hrrr do čtení. (Ehm, já jsem svojí knihu taky měla – Veronika, prostě Nika :-D)

Boží knížka, na kterou jsem náhodou narazila v knihovně, je Všichni letí na koštěti od Julie Donaldson. Nevím, jak zní v originále, ale veršovaný překlad se náramně povedl (paradoxně jsem autora překladu našla jen drobnými písmenky kdesi vzadu, při tom takové veledílo!). Vypráví příběh o čarodějnici, jejím koštěti a zvířecích kamarádech. Je napínavá i vtipná. A jako jednu z mála jsem jí fakt mohla číst klidně každý den. Až mě bylo hrozně líto, že jsme jí museli zase vrátit.

Úžasná barevná kniha, kterou si rádo poslechne 6tileté dítko, přečte 10tileté a i dospěláky bude bavit, se jmenuje Solfánci a Sluneční královna. Napsala ji česká autorka Martina Mia Svobodová a o barevnou nádheru se postarala Bumpkinova. Vypráví o vesmírných človíčcích, kterým se náhle uzavře jejich srdce. Hrozí zánik vesmíru, a tak se společně se Sluneční královnou vydají na planetu Zemi hledat ztracenou rovnováhu. Více si můžete přečíst v recenzi Darujte dětem tu nejbarevnější knihu, co jsem kdy viděla.

Tip na knihu pohádek - bezva dárek pro dětiUž vás nebaví Růženky, Karkulky nebo Elsy a Anny? Pak vám doporučuju knihu české autorky Šárky Sochové Landové Dveře do pohádky. Začíná poutavým vyprávěním o holce Majce a jejím kamarádovi skřítkovi, kteří pohádky přímo milují, a tak si o nich neustále povídají… až najdou kouzelné dveře, které je zavedou přímo do pohádkového světa. Jaká dobrodružství tam zažijí? A jaké nové neotřelé pohádky na ně čekají? Přečtěte si víc v mé recenzi 👉 Otevřte s dětmi Dveře do pohádky… aneb tip na bezva knihu.

.
Chcete ještě víc tipů na knihy pro děti?

Jestli chcete vaše děti seznámit s tím, co všechno můžou objevit v lese, pořiďte jim rozhodně knížku Slyšíš, jak mluví stromy?, kterou napsal Peter Wohlleben. Autor v ní odpovídá na otázky, které jsou neobvyklé, originální i zábavné. Třeba: Mají stromy svůj vlastní jazyk? Může strom zhubnout? Proč se lesní zvířata bojí lidí? Musí děti stromů chodit do školy? Kniha je určená dětem od 6 let, ale líbí se prý i mladším. Sama přemýšlím, že jí Baru pořídím, když teď chodí do té lesní školky, aby se tam měla s čím vytáhnout.

Pro malé zvědavce bych doporučila tuhle první encyklopedii od Svojtky s názvem Všechno, co potřebuješ vědět. Ač má tvrdé stránky jako leporelo, hodí se spíš pro děti od tří, možná až čtyř let. A dokonce i pro maminky, jako jsem já, neb si potřebuji rozšířit všeobecný rozhled a doplnit některé vědomosti, které jsem už dávno zapomněla. Z knížky se dozvíte zajímavosti o zvířatech, planetě, lidech, strojích… zkrátka stovky faktů všeho druhu, které najdete pod 135 odklápěcími okénky. A odklápět je děti fakt baví. Už si o ni píšu Ježíškovi.

Čekáte nový přírůstek do rodiny? Tak to abyste na jeho příchod starší dítko řádně připravili. Pomoci může kniha V bříšku od Michaely Fišarové. Týden po týdnu (celých 42 týdnů těhotenství) si můžete číst o tom, jak u maminky v bříšku vzniká budoucí bráška nebo sestřička. Kdy už mu rostou nehty, kdy si dovede cucat palec, jak čůrá, k čemu je pupeční šňůra… Ke každé stránce najdete zábavnou ilustraci Anety Žabkové. Myslím, že by byl krásný způsob touto knihou oznámit dětem těhotenství, co myslíte?

Obejmi mě prosím, krásná knížka polského autora jménem Przemyslaw Wechterowicz, která je plná objímání. Protože obejmout někoho je prostě to nejlepší. Svět je pak hned krásnější. A tak táta medvěd se svým synkem putují a objímají, koho potkají. Souseda bobra, zajíce, vlka a dokonce i housenku. Nezapomněli na někoho? Je to dojemný příběh o tom, že objetí dokáže zázraky. Tak šup šup, běžte obejmout všechny své milé, co teď máte po ruce, a kupte si tuhle knížku, ať můžete poselství předávat dál.

Nejen pro začínající čtenáře můžu určitě doporučit knihu Kouzelná třída od mé oblíbené autorky Zuzany Pospíšilové. No fakt. Moc se mi líbí její milý styl psaní, a tak jsem si z knihovny půjčila pro Baru už tři její knížky plné pohádek. Tahle kniha je o jedné třídě, která potřebuje novou paní učitelku, protože starý pan učitel už jde do důchodu. Jednoho dne zaklepe na dveře mladá dáma, která promění třídu plnou rošťáků v nejhodnější a nejchytřejší děti na celé škole. Jak se jí to povedlo? Jen si ten napínavý příběh přečtěte sami.


Jakou knížku jste měli jako malí nejraději?
Máte stále ještě doma nějaké retro knihy pro děti?

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

4 Komentáře “Knihy pro děti? Tady je mých TOP 12”

  1. Děkuji moc za tip na knížku „Všichni letí na koštěti“, byl natočen i mini film – ten máme sice v angličtině, ale syn tu pohádku miluje a na jaře jsem natrefila na anglických stránkách, že je i hra, takže ji máme doma. Takže to nám to pěkně doplní sbírku. Už ji mám objednanou. Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *