Poprvé do školky pevně v kramflecích? Darujte dítěti tuhle knížku


Recenze / Pondělí, 25 listopadu, 2019

Naší Baru byly letos tři roky, a tak se jí všichni začali vyptávat: „Tak už půjdeš do školky?“. Inu, nejdřív jsem myslela, jako že ne, že přeci bude mít doma malého brášku, tak můžeme být doma všichni spolu… ALE… jaksi jsem zjistila, že se s námi v té naší garsonce trošku nudí a že chce být pořád venku a že by se potřebovala trochu rozběhat (protože za její pomalé chůze Beny jen tak neusne) a… Co si budem povídat, zatím je to holka z paneláku, a tak jsem usoudila, že by jí prospělo trochu lesa a přírody. A tak Baru začala chodit do lesní školky. Dvakrát týdně. Znáte to… poprvé, podruhé, potřetí nadšená! „Jééé, oni tam mají houpačku a supr klouzačku z lina! A taky jsme vařili blátivou polívku!“. A pak tam jde po čtvrté a co čert nechtěl, najednou si vzpomene na maminku. A po páté už ze školky volají, ať si pro ní přijdeme dřív, že se jí stýská…

No, tak aby se vám nestalo to, co nám, doporučuji na to dítko (i sebe) řádně připravit. Do klína mi trošku pozdě, ale přece spadla knížka Poprvé do školky od Zuzany Řebíkové, jejíž tvorbu můžete sledovat na webu Pohádková výchova. Tvoří totiž takové pohádky, které propojuje s vědomou výchovou a pomáhá tak rodičům s různými situacemi, které jejich dítka potřebují dovysvětlit. A provádí to tak, že zábavně. (Nutno podotknout, že jsou pohádky určeny pro děti od dvou do šesti let.)


„Maminko, povídej mi o dětech ve školce.“

Tak začíná úvodní krátká kapitola, ve které se můžete seznámit s hlavním hrdinou Davídkem. Je to kluk jako buk, ze sídliště, má rád zvířátka a bagr. A co dál? Knížka má celkem 8 kapitol, tedy 8 příběhů:

 1. Mami, já mám letadlo! … o tom, jak se jde Davídek mrknout do školky a dostane svoji značku,
 2. Poprvé do školky … aneb první Davídkův den ve školce, kde si najde novou kamarádku Gábinku,
 3. Kdo má nejhezčího draka? … kterak děti ve školce vyrábí draky a pak je nadšeně ukazují rodičům,
 4. Modrý den … aneb všichni jdou do školky v modrém a modrý je dokonce i oběd,
 5. Trefí Ježíšek do školky? … o tom, jak ve školce společně oslaví Vánoce,
 6. Honba za pokladem … kterak Davídek vyráží se školkou na výlet a hrají stopovanou,
 7. Královské maškarní … aneb jak si děti vyrábí masky a dají si i královskou hostinu,
 8. Žluté tričko a velké tajemství … o tom, jak nikdo neví, proč mají mít do školky žluté tričko.

A to je všechno? Není. Na konci knížky ještě čeká pár stránek pro rodiče,které jsou z toho, že jejich malé miminko už jde do školky, určitě také celí nesví (že?). Základní pravidlo zní: „Buďte v klidu.“ a přečtěte si poslední kapitolu s názvem RODIČE JDOU DO ŠKOLKY. Je to vlastně takové rodičovské desatero. V 10 bodech si totiž ujasníte proč, co, kdo, kde, jak a dozvíte se, že nemáte děti strašit, vyhrožovat jim, máte být naopak pozitivní, vyslechnout je a nabídnout porozumění. Chcete vědět víc? Tak to si pořiďte knížku Poprvé do školky. 😉


Ona to ale není jen kniha

Ne. Ke knížce totiž patří ještě Pohádkový sešit úkolů. A to je naprosto super, protože po přečtení každé pohádky si ji můžete ještě díky úkolům více probrat. Ke každé kapitole najdete tři úkoly: různé vybarvování, otázky k příběhům, najdi rozdíly, spoj čarou, domaluj, zakroužkuj a tak.


Jak se nám četlo?

Vcelku v pohodě. Baru je čtenářka už od miminka (knížky si už jako půlroční opravdu prohlížela na rozdíl od brášky, který teď všechno jen konzumuje a ohlodává) a často chce, abych jí pohádky četla. Jednotlivé příběhy byly akorát tak dlouhé. Je fakt, že kdyby byly o trošičku delší, už je to opravdu moc. Vždycky jsme spolu porovnávaly, jak to chodí v běžné školce a jak v té její. A taky jsem jí u toho mohla vypravovat, jak jsem chodila do školky já, kam jsme chodili na procházky, jak nás tam vodil děda, jak jsem tam měla svého prvního kluka… 🙂

Sešit s úkoly jsem se taky snažila poctivě po každém čtení otevřít. Na otázky věděla vždycky odpověď (pozorná to posluchačka), ale trochu mi bojkotovala vybarvování. No nic, třeba si sešit vymaluje za rok.

A ještě se jí ve školce stýská? Někdy prý ano. Raději jí tedy vyzvedáváme hned po obědě, ale tipuju, že až se oteplí, určitě tam bude chtít blbnout celý den.

PLUSY

 • V příběhu je hlavní hrdina ve stejném věku i situaci jako vaše dítě, takže se s ním pěkně ztotožní.
 • Knížka pomůže vašemu dítěti vidět, že jít do školky je prostě normálka a že tam na něj čekají samé pěkné věci, hračky, legrace, noví kamarádi, výlety atp. Prostě ho určitě pozitivně namotivuje.
 • Velké plus za sešit plný úkolů, protože vaše děti aktivně zapojí, takže to není jen o pasivním naslouchání (já  jsem si i nějaké otázky a povídání k pohádkám sama přidávala).
 • Pomůže unavenému, uspěchanému rodiči, který neví, jak nejlépe dítěti školku přiblížit.
 • Knížku se sešitem si můžete pořídit tištěnou, jako e-book i jako audioknihu.
 • Může to být skvělý dárek pro předškolkové dítě jak k Vánocům, tak i k narozeninám nebo svátku.

MÍNUSY

 • Asi bych přidala do příběhů ještě nějaké možné konflikty, které můžou ve školce nastat, a jejich následné řešení, aby si děti nemysleli, že je to ve školce jen pohádka. Určitě se tam objeví nějaké jiné dítě, se kterým si nesednou, paní učitelka po něm bude chtít něco, co se mu nebude líbit a tak podobně… aha, tak teď koukám na web, že přesně tohle řeší pokračování s názvem Už chodím do školky. Tak super!
 • Ke každé kapitole bych přidala ještě alespoň jeden obrázek, ať je to barevnější a pro oči lákavější.
 • Na nás byly úkoly v pohádkovém sešitě až moc vymalovávací. Baru je totiž spíš povídací, stříhací a lepící typ a vybarvuje stále ještě jen jednou pastelkou, co jí zrovna padne pod ruku. Ale třeba jsou na tom jiné děti s vybarvováním lépe.
 • V lesní školce to chodí docela jinak, takže bychom potřebovali asi nějaké speciální vydání, každopádně… základ je přeci jen stejný. 😉

Když to ale shrnu, můžu jasně říct, že kdo koupí, ten neprohloupí. Tak vám všem držím palce, ať ten významný krok vašeho dítka a jeho poprvé do školky zvládnete v klidu. 😉


Jak vzpomínáte na svou školku vy? Pamatujete si, když jste šli poprvé do školky?
Pochlubte se do komentáře.

.
Víc takových recenzí a dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *