Jaké knížky pro děti? Tyhle vaše batole i předškolák rozhodně musí mít


DárkoTipy / Pátek, 9 listopadu, 2018

Naše Baru je čtenářka už od miminka. Jako vážně. Takovou Analfabetku zhltla už na půl roce jedním dechem. Není to totiž žádná analfabetka. 🙂 A jak je na tom vaše dítko? Taky si rádo prohlíží obrázkové knížky? Pak byste určitě neměly vynechat tyhle kousky aneb několik tipů, co by mohl Ježíšek zabalit dětem pod stromeček.


Od jara až do zimy…. (a taky v noci)

Jakmile jsem objevila tuhle úžasnou sérii knih, věděla jsem, že jí naše Baru bude muset mít. O co jde? O obrázkové knížky Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od renomované autorky a ilustrátorky dětských knih Rotraut Susanne Bernerové.

V každé knížce objevíte 7 stejných maleb (+ strom na obálce). Stejných, ale přesto jiných. V každém díle je totiž jiné roční období (případně noc). Můžete si tak s dětmi projít bytový dům, farmu, nádraží, školku a kulturní centrum, obchodní dům, náměstí a rybník tak, jak se postupem roku mění.

Knihy jsou plné různých postaviček a zvířátek, zažívající příběhy, které se postupně vyvíjí na jednotlivých stránkách. Stejné postavy pak najdete i v dalších knihách a můžete tak třeba pozorovat, jak se mamince narodí a roste miminko, jak se seznámí jeden pár a začíná spolu randit, jak… těch příběhů je tam opravdu spoustu.

S knížkou si užijete neomezené zábavy. Můžete třeba společně s dítkem hledat různé postavičky, vyprávět a domýšlet jejich příběhy, vysvětlovat, jak to v jednotlivých ročních dobách chodí atd. atd. Je to prostě báječná knížka, kterou využijete jak pro roční dítě, tak pro předškoláka, který vám už může vypravovat podle obrázků sám. Knížka podporuje pozorovací schopnosti a rozvíjí fantazii, jazyk a rozšiřuje slovní zásobu.

Koupit všechny knížky můžete třeba u Knihy Dobrovský. Když koupíte alespoň tři kousky, budete mít poštovné zdarma.


Co je to hovínko? Podívej se pod okénko

Ano, tato knížka je skutečně o ho…vínku. 🙂 Vašemu dítku prozradí o hovínkách úplně vše. Kam se kaká, jak se splachuje, že králíci dělají bobky a brouci si z nich dělají kuličky… že všechny živé bytosti kakají, dokonce i princezny.

Knížka je ještě k tomu interaktivní, s odklápěcími okénky, takže vaše robátko bude zaručeně bavit. Je vtipná a zároveň poučná a určitě s ní bez problémů překonáte to období, kdy je dítko hovínkem opravdu zaujaté.


Máma čte písmenka, dítě obrázky

Krásné ilustrace a vtipné básničky obsahuje knížka Obrázkové říkanky od autorky Hanky Jelínkové a ilustrátorky Venduly Hegerové. Máme zatím půjčený z knihovny druhý díl, ale určitě budeme muset třeba pro změnu díl první pořídit pod stromeček. Básničky totiž baví nejen děti, ale i rodiče. Rozvíjí slovní zásobu a hodí se i jako čtivo pro prvňáky. Vydrží tedy bavit vskutku dlouho. 

.
Co dalšího pod stromeček?
Mrkněte na to, jaký dárek pro roční dítě,
co frčí u dvouletých nebo co rozzáří oči předškolákům.

,.
.


Indigové pohádky – jedinečná kniha pro vaše jedinečné děti

Tak tohle je snad ta nejkrásnější kniha, co jsem kdy viděla. Soubor devíti pohádek, přičemž je každá ilustrovaná jiným výtvarníkem. A že jsou to nádherná díla! Pohádky jako takové oslavují kreativitu, svobodu a individualitu. Každý má přeci moc tvořit svět takový, jaký chce, a není k tomu třeba umět čarovat.

Knížka nese opravdové poselství: „Chceme svými knihami přispívat k porozumění mezi lidmi a vzájemné úctě. Chápat, že každý jsme jedinečný a že ve spolupráci je síla. Objevovat vnitřní sílu každého z nás a tou společně dělat tento svět krásnější.“ (říkají autoři)

Jak se knížka čte? Nu, zprvu těžko, protože jste tak okouzleni těmi obrázky, že si je nejdřív musíte pořádně prohlédnout a třeba i tak trochu odhadovat, o čem že to bude autor vyprávět. A když se pak dáte do čtení, nebudete litovat… 🙂


Za dobrodružstvím s prasátkem Peppou

Bohužel se nám nepovedlo uchránit Baru před animovanými pohádkami (a to nemáme televizi). Oblíbila si ty o prasátku „Pepovi“… tedy bacha, pro ty, co nevědí, je to vlastně Pepina. No fakt, je to holka a mladší bráška se jmenuje Tom. A pak tam máme paní Zajícovou a její děti a … však ony vás o všech postavičkách vaše dítka už poučí.

Když jsem knížku Příběhy o prasátku Peppě našla v knihovně, tušila jsem, že bude mít úspěch. Teď už jí máme přečtenou skrz na skrz a naše dvouleťačka si se mnou vyměnila roli a vypravuje teď, co se děje na obrázcích, ona mně.

V tomhle kousku najdete 4 poučné příběhy:

  • První je o tom, co je to šnek a včelky a jak si na ně děti hrají.
  • V druhém příběhu se s prasečí rodinkou vykoupeme v bazénu.
  • Třetí (můj oblíbený) nese velké poselství: „Když maminka pracuje na počítači, nesmíte jí, děti, rušit a v žádném případě nesmíte sahat na počítač!“
  • Ve čtvrté epizodě se potom děti dozvědí, jak se správně třídí odpadky.

Víc takových knížek (máme tu i druhý díl) a z našich dětiček budou samí slušně vychovaní inteligenti. 😉


Bylo, nebylo… Mami, čti mi!Knížky pro děti

Tak tuhle knížku Mami, čti mi! (se přiznávám), jsem ještě nečetla. Ale objevila jsem jí tuhle v Tescu a musela si jí vyfotit, že jí rozhodně pořídím k Vánocům. Zaujala mě tedy nejdřív krásnými deskami a když jsem ji otevřela, zaradovala jsem se. Už dlouho totiž hledám krátké pohádky, u kterých Baru vydrží. A tady je takových krátkých pohádek rovnou 81. Od těch tradičních až po méně známé a budou se určitě líbit nejmenším i větším dětem. Je taky moc pěkně ilustrovaná.


Máte ještě nějaký další tip na úžasnou knížku pro děti? Sem s ní! 😉

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *