10 tipů, jak zabavit děti na narozeninové oslavě + 7 her jako bonus


Oslavy / Sobota, 19 června, 2021

Úplně to vidím. Slíbilas své dcerce nebo synkovi oslavu s kamarády a teď tak trochu vyděšeně dumáš, jak vlastně ty děti na oslavě zabavit? Možná se ani všichni vzájemně neznají! Budou se společně bavit? Bude to fungovat? Sfouknou se svíčky, dáte si dort, přípitek… a dál?

Hlavně klid a nohy v teple. Když jsem to zvládla já, zvládne to úplně každý. Nedávno si totiž má už pětiletá dcerka Baru vydupala zrovna takovou narozeninovou oslavu. A to s kamarády z různých koutů okresu, kteří se pohromadě ještě nikdy nesešli. Jak jsem to celé dala do kupy se můžete dočíst v článku Jak zorganizovat dětskou oslavu bez stresu a skoro zadarmo. Dneska pro vás mám seznam aktivit, kterými děti ve věkové kategorii 4 až 9 let zaručeně zabavíte (alespoň mě se to tedy povedlo).


1. Ať si pomalují čepičky nebo kelímky

No samozřejmě nemám na mysli, aby si počáraly svoje látkové čepice, ale takové ty špičaté párty čepičky. Když se vám nepodaří sehnat čistě bílé, je to sice pracnější, ale můžete je jednoduše vyrobit ze čtvrtek. K tomu stačí fixky a zábava minimálně na pět minut je na světě.

Další variantou je malování na kelímky, ze kterých budou dětští hosté celou oslavu pít. Alespoň si pak to svoje pití každý pozná.

2. Malovat se může i na kamínky

To je teď přeci hit (pokud náhodou neznáte, více info najdete ve fb skupině Kamínky). Je tedy třeba sehnat větší, ideálně světlé kamínky a mít k nim speciální fixy, které na nich drží… A každý si může namalovat kamínek na památku. Nebo se pomalovanými kamínky můžou vzájemně podarovat.

3. A co teprv na obličej!

Jste-li zruční, vezměte si malovací potřeby do ruky vy. Pokud se nebojíte, co z toho vznikne, dejte v malování volnou ruku dětem! Připravila bych ale i lavor s vodou, mýdlem a ručníky, protože hrozí, že z dětí budou rázem příšery. 😀

Malování na obličej je skvělý tip, jak zabavit děti na oslavě

4. Diskotéka!!!

Naštěstí se v tomhle věku (4 až 9 let) ještě děti zase tak moc nestydí a v klidu si s radostí zatančí. Nemusíte mít ani velké plátno (i když to je taky super!) a pronajatého dýdžeje. Když nevíte, jak zabavit děti, stačí jen volný přístup k YouTubu a repráčky. Oni už si děcka poradí. Ideální je ze začátku hrát písničky na přání… neboli každé dítě řekne svou oblíbenou píseň. Ještě dlouho budu vzpomínat na to, jak všechny děti sborem zpívali „We will, we will rock you!“.

5. Co takhle taneční lekce?

Pokud si troufáte, můžete se naučit či si vymyslet nějakou taneční sestavu a tu pak děti naučit. Ale nebojte, jestli to nedáte, existuje spousta tanečních výukových videí, které prostě jen stačí dětem pustit a ony už se zabaví. U nás třeba frčí tahle „dospělácká“ verze Head, shoulders, knees a toes.

Diskotéka je super zábava na dětskou oslavu narozenin

6. Ať se i děti do kulturního programu zapojí

Už v pozvánce na oslavu můžete napsat, aby si, pokud hosté chtějí, připravili nějaké svoje zábavné číslo. Uvidíte, jak se rády před ostatními předvedou, co umí. Může se zpívat, hrát na hudební nástroje, tancovat, kouzlit, cvičit gymnastiku… cokoli, co dítko napadne.

7. Stezka pro bosé nožky

Tak zvaná bosostezka měla největší úspěch na naší párty. Možné připravit na zahradě nebo klidně i doma. Jaké materiály jsem tam vyskládala? Kamínky, velkou podložku na Duplo, klacky, trávu, lano, tvrdý papír, deku, písek a končilo to lavorem s vodou, kde se nohy umyly a poté vysušily v ručníku. Děti (včetně mě) probíhali stezkou nesčetněkrát a během celého odpoledne se k ní stále vracely.

8. Cože? Ukrytý poklad?

Aneb připravte dětem bojovku s hledáním ztraceného pokladu. Pokud nejste dostatečně kreativní, na internetu se dá spousta takových bojovek stáhnout zdarma i za drobný poplatek. (A jednou možná konečně někdy sepíšu i ty moje bojovky, které pro naše děti vymýšlím, a dám vám je k dispozici!) A cože má ten poklad být? Co by měly děti najít? Tak buď to můžou být klasicky čokoládové peníze nebo třeba nějaké jiné dobroty na zub, nanuky, balonky a helium, velká mísa ovoce nebo drobný dáreček pro každého.

9. Řekněte sýýýýýr!!!

Focení je zaručená zábava! Připravte si různé propriety typu čepice, šály, kníry, brýle (klidně i lyžařské nebo potapěčské), papírové nápisy… zkrátka cokoli, co vás napadne a zorganizujte tzv. fotokoutek. Nejen že to zabaví na dlouho, ale ještě z toho vzniknou parádní fotky, které budou všichni chtít.

Fotokoutek aneb jak zabavit děti na oslavě narozenin

10. Kdo si hraje, nezlobí

Hry. Úplně nejlepší je připravit si nějaké ty hry. Zavzpomínala jsem tedy na dětství a dala do kupy tyhle. A světe, div se, měly vážně úspěch!

 • Pink-ponkový turnaj bez pálek – Kdo přefoukne pink-ponkový míček  jako první na druhou stranu stolu? Dva se posadí proti sobě, míček doprostřed a foukají a foukají. Ostatní fandí! Můžete uspořádat turnaj a vyhlásit vítěze. A když zrovna nemáte pinkponkáč, poslouží i zmačkaný papír do kuličky.
 • Zvířecí pantomima – Připravíte si dopředu papírky se zvířaty a necháte vždy jednoho losovat a předvádět. Kdo uhodne zvíře jako první, tahá si další zvíře z obálky.
 • Štafeta s taškou – Hraje hudba a mezi dětmi koluje taška naplněná různými čepicemi, rukavicemi, šátky, brýlemi… čímkoli, co jen doma posbíráte. Když se hudba zastaví, ten, co drží tašku v ruce, si vytáhne jednu věc a nasadí, kam uzná za vhodné. Hraje se dál, dokud není taška prázdná. Nakonec může kolovat i jen taška, která v našem případě skončila na hlavě. Na konci hry doporučuju udělat hromadnou fotku, na památku, jak všichni dopadli.
 • Tichá pošta – Klasika, která neomrzí. Čím víc lidí, tím líp. Posílejte rozhodně sousloví nebo třeba i celé věty. Skvělé je namíchat věk účastníků a mít tam i nějaké ty ještě šišlavé, protože ruku na srdce, když tomu všichni rozumí dobře, je to trochu nuda, že?
 • Flaška s úkoly a otázkami – Nebojte, nemyslím zrovna tu „líbací a vslíkací verzi“. My to hráli tak, že na koho flaška ukázala, vylosoval si z mističky papírek, na kterém byl úkol nebo otázka. Třeba:
  –  Jaké jsou tvé oblíbené koníčky, barva, jídlo, pití, filmový hrdina, zpěvačka, pohádka atp.
  –  Co nejraději kreslíš?
  –  Zahraj nám na piáno, ukulele, flétnu…
  –  Navrhni písničku, kterou si společně zazpíváme.
  –  Předveď žábu, medvěda, slepici…
  –  Obejmi toho, kdo je vedle tebe.
  –  Zahraj si s někým kámen, nůžky, papír.
  –  Udělej kotrmelec nebo 10 dřepů.
  –  Oběhni dům.
 • Obíhaná s židlemi – Určitě si všichni pamatujete oblíbenou hru na všech dětských diskotékách. Židle se dají do kruhu, o jednu míň, než je účastníků. Hraje hudba, všichni chodí/později až běhají kolem dokola a když se hudba zastaví, každý si musí sednout na svou židli. Na koho nezbyde, vypadává. Jedna židle se ubere a hraje se dál. (Tady ale bacha na mladší děti, které ještě nemusí umět prohrávat a můžou začít vyvádět, když mají vypadnout. 🙈)
 • Tanec s balonky – Utvoří se páry a ty tančí s balonkem mezi čeli. Komu vypadne, vypadává. Kdo vydrží tančit s balonkem nejdéle? Fajn verze by byla i s balonkem napuštěným heliem aneb komu neuletí?

A to by mohlo stačit, co myslíte? Stejně se úplně všechno nestihne, protože, jak zjistíte, čas i na oslavách děsně letí a najednou už zvoní rodiče, aby si vyzvedli svá robátka. Každopádně už víte, jak zabavit děti na narozeninové oslavě. Tak vám držím palce, ať se párty vyvede alespoň tak dobře, jako nám.

.
Hledáte ještě nějaký ten dáreček?
Mrkněte na 👇
17 tipů na dárky na tvoření pro všechny kreativní děti.
..

Máte nějaké své tipy, jak zabavit děti na oslavě? Podělte se o ně v komentáři. 😉
.

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *