Jak zorganizovat dětskou oslavu bez stresu a skoro zadarmo?


Oslavy / Pátek, 4 června, 2021

Přišlo to tedy docela brzo. „Mami, já chci taky oslavu bez rodičů!“ Abyste to pochopili, Baru byla asi před měsícem pozvaná na narozeninovou oslavu své osmileté kamarádky. Takovou tu s kamarády bez rodičů (jen mamka a táta oslavenkyně jako organizátoři mohli býti přítomní). Strašně se jí to líbilo a od té doby to bylo doma pořád na talíři. „A pozvu tam toho a tu a tu…“

Nejdřív jsem zkoušela takové to: „Ale Baru, kamarádka je starší, tobě bude teprve pět. Neoslavíme to jen v kruhu rodinném?“. Ale marně. A tak jsem si řekla: Veru, to dáš! Přeci to nemusí být nijak zvlášť grandiózní! A tak se vám teď aspoň můžu pochlubit, jak zorganizovat dětskou oslavu tak, aby byla spokojenost na všech stranách.

Jak jsem to zvládla?

Nejdříve nutno podotknout, že k nám nakonec dorazilo celkem šest dětí. S Baru tedy dohromady sedm (Beníka jsem pro jistotu udala tatínkovi) a bylo to tak akorát. Důležitá rada zní: Vždycky se snažte co nejvíce omezit počet návštěvníků na minimum! Samozřejmě zcela nenápadně, nenásilným nátlakem typu: „Baru, ale s těmadle se přeci vídáš jednou za rok, ty asi nebudou chtít přijít, ne?“. Díky této taktice jsme se vešli i do našeho třípokojového bytu (ložnice zůstala dokonce zavřená) a na naši mini předzahrádku.

Podotýkám, že jsem se zařekla, že nikdy nebudu platit oslavy typu „párty v Mekáči“ a tak podobně (a doufám, že to nepadne jako předsevzetí, že Baru nebude nikdy oblékat růžovou!).

Co všechno je vlastně třeba zajistit?

Pozvánka

Nejdřív jsem se asi tak týden předem zeptala všech maminek, zda-li by jejich drahé děti měly v onen den čas a jestli je budou ochotny k nám přivézt. Světe, div se! Mohly všechny a mamky se jich moc rády na odpoledne zbavily.

Teď už to chtělo jen oficiální pozvánku. Tak říkám v pondělí: „Baru, je potřeba namalovat pozvánku na tu tvou oslavu.“. „Mami, mě se teď nechce…“ V úterý: „Baru, co ta pozvánka?“. Baru vztekle: „Teď neee! Teď si maluju něco jinýho!“ Ve středu: „Baru, už fakt musíme vyrobit tu pozvánku. Aby vůbec pozvaní přišli! Prosím tě, vem si papír, a napiš tam slovo POZVÁNKA (jojo, šikovnou dcerku mám, už umí psát písmenka) a já už to nějak dopíšu. „No tak joooo!“, řekla zcela otráveně, vybrala modrý papír a vzniklo toto:

Jak zorganizovat dětskou oslavu? Pošlete pozvánku!

Pozvánku jsem úspěšně elektronicky rozeslala přes Messenger nebo Whatsup a narozeninová oslava byla tímto zpečetěna.

Nádobí

„Ježiš, my ale přece nemáme tolik nádobí?!“, napadlo mě najednou. (No fakt ne. Jsem v tomto minimalista. Čím méně ho je, tím méně se ho neumytého nakupí ve dřezu.) Ještě štěstí, že existují papírové kelímky a tácky. (Plast nebrat! Chráníme přece životní prostředí.) Hlavní výhoda takového papírového nádobí je jistě zřejmá všem, kdo jako já nemají myčku. A dají se sehnat dokonce i pěkně designové a barevně vyladěné kusy.

Papírové nádobí na dětskou oslavu narozenin

V Pepcu jsem tyhle oboje koupila za 50 Kč a ještě mi jich spoustu zbylo na příští rok. Parádní můžete pořídit i u Bonami. Každý si svůj kelímek na začátku oslavy podepíše a je to. Kdyby se vám podařilo sehnat i bílou variantu, můžou si ho zúčastnění pokreslit a zábava, alespoň na chvíli, je na světě.

Výzdoba

Tak v první řadě je třeba trochu poklidit. Ale vlastně se to s úklidem nemusí přehánět, protože ty nejpřísnější oči (= rozuměj maminky dětí) zůstanou naštěstí jen u vchodu. A dětem je fakt úplně jedno, jestli jsou umytá okna nebo vyleštěná podlaha. Nehledě na to, že spoustu drobků během oslavy jistě přibude. Stačí tedy udělat takové to běžné každodenní porovnání věcí a je to.

A jak byt slavnostně nazdobit? Zvolila jsem ověnčení domácky udělanými girlandami a papírovými řetězy. A zapojila jsem do toho pěkně Baru. Nastříhala jsem trojúhelníky, které jsme spolu vybarvily a nalepily na provázek. Pak jsem si zavzpomínala na dětství a z barevných papírů nastříhala proužky, které jsme lepily jako řetěz. Čekala jsem trochu odpor nebo maxiláně tři kolečka a „Mami, už mě to nebaví.“, ale byla jsem překvapena. Baru totiž vytvořila řetěz přes metr dlouhý! Paráda. Celkem tedy dvě girlandy do obýváku a dva řetězy do kuchyně. Bohatě to stačí.

Jak zorganizovat výzdobu?

Všichni zelení aktivisti mi teď doufám prominou, ale zhřešila jsem a koupila i jedno balení obyčejných nafukovacích balonků. Balonky totiž výzdobu ošperkovaly a ještě pak poskytly zábavu. A co je nejvíc nejlepší? Když se děti zabaví a já si můžu někde schovaná vypít kafe. (Pokud byste přeci jen chtěli pořídit balonky ekologické, najdete je tady.)

Občerstvení

Jak jsem zjistila, děti toho za ty tři hodiny moc nesní, takže si s tím nedělejte takovou hlavu. Je jasné, že dort musí být. Protože nejsem nijak zvlášť zkušená pekařka, rozhodla jsem se, že nebudu dělat nějaké hokusy pokusy a vytvořím dort nepečený podle tohoto receptu. Stačí na to balení piškotů, zakysanou smetanu, tvaroh, vanilkový cukr a ovoce. Mě chutnal fakt strašně moc. Většina dětí svůj kousek ani nedojedla (nevděčníci! taková dobrota!).

Dort na dětskou oslavu narozenin

Když péct, tak zásadně z listového těsta. Třeba takové ty slané kečupo-sýrové šneky, co přijdou jistě vhod, když náhodou dorazí hlad. Za půl hoďky napečíno i s přípravou.

Co dál? Nakrájet trochu nějaké té zeleniny, aby tam bylo jakože i něco zdravého. Okurky, papriky, rajčátka, k tomu sýry… klidně to můžete napíchat na párátka jako jednohubky (aneb zapojte do přípravy jídla i oslavence!). Oříšky, sušené švestky, křížaly, ovoce…

No a hlavně pořiďte nějaké ty pytlíky! Záleží, jak moc chcete hřešit. U nás to byly naše oblíbené pizza tyčinky z DMka, obyčejné slané křupky a křupající dinosauři. Jisté je jedno: Tyhle pytlíky zmizí jako první! Děti to braly vskutku po hrstech.

A co k pití? Jelikož jsem odpůrce těch dětských šampaňských (chuť je sladký kekel a nechci vidět to složení), připili jsme Baru na zdraví 100% jablečným moštem. A pak jsem pořídila dvě lahve citronových minerálek, ale načala se vlastně jen jedna. Dvě děti chtěli dokonce jen čistou vodu (dobře oni! myslí na své zuby!). Samozřejmě, domácí limonády jsou taky super. Ale když vás tlačí čas, proč si to neulehčit nákupem, že?

Program

Zapomeňte na všechny americké komedie, kde se objednávají šašci, kouzelníci nebo nedejbože rovnou nějaký animátor, který všechnu tu zábavu bude koordinovat. Nic takového není třeba! Přece si troufnete na pár malých děcek, no ne? Jak zorganizovat dětskou oslavu, aby byla nezapomenutelná? Zabavit je můžete třeba takto:

  • Připravte si nějaké klasické dětské hry. Na doma i na ven.
  • Zapojte do tvoření zábavy i děti! Kdo chce, může si připravit nějaké své originální vystoupení. Uvidíte, jak moc rádi předvedou, co umí. (Na naší oslavě se ukázal pianista, gymnastka se stuhou a tanečnice.)
  • Děti se můžou své schopnosti i vzájemně učit. U nás to byla třeba taneční sestava podle tohoto videa.
  • Rozhodně nikdy neomrzí bojovka – aneb hledání pokladu či dárku pro oslavence. Na internetu se dá bez práce stáhnout spousta verzí, zdarma i za drobný peníz. (ehm, když mi čas dovolí, sepíšu jednou moje bojovky a dám vám je k dispozici ;-).
  • Diskotéka! Na naší oslavě opravdu povedená zábava. Ještě teď slzím dojetím, když si pouštím video, jak všichni sborově zpívají „We will, we will rock you!“. Nebojte, DJ netřeba. Stačí dát dětem k dispozici volný přístup k YouTubu a oni už si poradí.
  • A hlavně jim nechte nějaký ten čas pro volnou zábavu (budete mít čas se třeba na chvilku vypařit a na tajňačku si dát decku vína).
.
Chcete víc tipů na ověřenou zábavu, která měla u nás úspěch? 👇
10 tipů, jak zabavit děti na oslavě + 7 her jako bonus

..

Mám tu pro vás jednu malou nápověda, která aktivita byla na naší párty asi ta nejúspěšnější:

Jakou zábavu na dětskou oslavu narozenin?

Úklid

A je po všem. Maminky si odvezly své miláčky (opravdu? raději zkontrolujte, jestli se nějaké dítko někde ještě neschovává) a doma je najednou ticho. Ufff… Klidně si lehněte na gauč a dejte nohy nahoru. Však on ten úklid neuteče.

Pokud jste to naplánovali chytře, tak nádobí je minimum. Stačí tedy porovnat všechny vytahané hračky (ale tak to je běžná aktivita, že?), maximálně vyluxovat drobečky ze všech těch křupajících dobrot (a víte co? to bych nechala na muži, jen ať se taky podílí!) a vytřít podlahu pod stolem, protože se někomu zcela jistě podařilo vylít nějaké to sladké pití. A to je vše.

Nezbývá než poděkovat všem za účast, rozeslat maminkám vydařené fotky a přijímat pochvaly a ódy, jak že se to dětičky parádně bavily.


Tak, teď už víte, jak v klidu a levně zorganizovat dětskou oslavu narozenin. Otázka tedy zní: Na kdy to chystáte? 🙂 Pochlubte se v komentáři a klidně přidejte i své originální tipy!

.
Chceš dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.

2 Komentáře “Jak zorganizovat dětskou oslavu bez stresu a skoro zadarmo?”

  1. Děti nemám, ale na tohle se těším! 🙂 Ráda tvořím, ráda dělám výzdoby na oslavy. A musím říct, že tohle je super! Já teda taky zásadně dělám z listového těsta… pizza šneky, nebo štrůdl 🙂 A je skvělé, že do pozvánky nebo výzdoby lze zapojit děti 🙂

    1. Jojo, dycky listové těsto! 💜 Hodit do trouby a pustit se do tvoření. 🙂 Díky za návštěvu a koment.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *