Dřevěné kostky KUBI pro malé i velké stavitele!


Recenze / Středa, 29 srpna, 2018

Když jsem přemýšlela, jakou zásadní hračku by mělo mít každé dítě, hned mě napadly dřevěné kostky. Ještě teď si pamatuju na tu velkou bednu, kterou jsem jako malá měla plnou takových kostek a všemožných jiných součástek z různých stavebnic. Kostky ale byly nej! Takže ještě než oslavila naše Baru první narozeniny, takové dřevěné kostky jsme rozhodně museli pořídit.

Na trhu je kostek celá hromada, od průmyslově vyráběných až po kostky od malých truhlářů, které koupíte třeba na Fleru. Prolustrovala jsem internet a do oka mi padly KUBI kostky od společnosti BINO.  O to víc mě potěšilo, když jsem zjistila, že to není žádná Čína, ale český výrobek! (Tedy alespoň doufám, že se vyrábí v jejich závodě na Kladně, jak jsem pochopila z webu.)

Je jich rovnou 100 kusů (akorát tak na postavení nějakého pěkného hradu) a schovávají se v papírovém kyblíku (18 x 18 x 22 cm), který ovšem vydrží ledacos (vaše ratolest si z něj klidně může udělat sedátko). A co víc, mají šikovné víko s otvory podle jednotlivých tvarů kostek.


„Takže kostky i vkládačka! Dva v jednom! Paráda!“


Kyblík lze přenášet pomocí praktického ucha a věřte, že naší Baru pořád baví přenášet ho z jedné strany místnosti na druhou a hekat u toho, aby nám ukázala, jaký je silák. 🙂

Rozhodně se nenechte zmást, že jsou kostky od 18 měsíců, jak uvádí výrobce. Není to pravda! Vyhraje si s nimi už i to nejmenší miminko. Kostky nemají ostré hrany, takže žádné zranění nehrozí. Nejsou ani úplně malinké, takže spolknout taky jen tak nepůjdou. Otázka je, jak je to s bezpečností materiálů neb že by měly certifikaci pro děti do tří let (jak to tak bývá), jsem se nikde nedočetla. Až dítku vyrostou zuby, můžete také počítat s tím, že se kostky můžou maličko poškrábat, když se do nich bude s chutí zakousávat.

   

Jak si s kostkami hrát?

Nějakou chvíli jsem přemýšlela, jestli nekoupit raději kostky s dřevěným designem. Jsou přeci tak pěkně přírodní, úplné Montessori. Ale přeci jen s barevnýma se dá vymyslet daleko více zábavy! Můžete s nimi podniknout třeba toto:

 • Učte pomocí kostek dítko barvy a tvary. Stačí najít několik misek nebo jiných nádob (nejlépe barevných jako kostky) a váš brouček může kostky třídit podle barev či tvarů.
 • Obkreslete kostky na papír a vaše dítko je může přiřazovat.
 • Nakreslete čáru, postavte otevřený kyblík daleko od čáry úměrně dle věku dítěte a hopla! Kdo se nejvíckrát trefí kostkou do kyblíku?
 • Zavažte si oči a sahejte poslepu do kyblíku. Poznáte tvar (kostka, válec atd.) podle hmatu? A tipnete si, jakou držíte v ruce barvu?
 • Kdo poslepu vylosuje tu správnou barvu nebo tvar (dříve vyslovené), dostane bod! Kdo bude mít nejvíc bodů, je král všech jasnovidců!
 • Dokážete postavit hrad úplně ze všech kostek tak, aby žádná nezbyla?
 • Každý si vylosuje svou barvu a z té postaví hrad.
 • Kdo postaví nejvyšší komín? A co takhle se zavázanýma očima?
 • Postavit můžete třeba i dráhu pro autíčka.
 • Postavte nějakou stavbu a spoluhráč musí v časovém limitu postavit úplně identickou stavbu.
 • S válečkama se dobře kutálí. Čí váleček se dokutálí nejdál?
 • Kostky můžete také využít při hře s modelínou. Můžete třeba uválet placku za pomoci válečku a potom do placky obtiskovat všechny tvary.
 • S kostkami se dá také tvořit hudba. Zkuste si s nimi zabubnovat. Může se bušit i do kyblíku.
 • Dejte si kostku na hlavu. Jak daleko s ní ujdete tak, aby vám nespadla?
 • A co, když budete mít kostku položenou třeba na ukazováčku?
 • Z kostek jdou stavět také krásné mandaly!

Jaké jsou klady a zápory dřevěných KUBI kostek?

+  Tradiční český výrobek.
+  Dají se používat k velké spoustě her.
+  Bytelný kyblík ke skladování kostek.
+  Kyblík slouží také jako vkládačka.
+  Pro všechny věkové kategorie, od dětí až po dospělé.

–   Materiál nemá certifikaci pro děti do tří let.
–   Hra s kostkami vám zabere spoustu času, takže už žádný nezbude na televizi.
–   Možná zjistíte, že 100 ks už vám nestačí a chcete víc a víc.


Přiznejte se! Kdo z vás dospělých netouží po chvíli relaxace při stavění z kostek? Já se klidně můžu přiznat, že když mám tu správnou náladu a dítko konečně spí, uvařím kafe a jde se na to!

Napadá vás ještě nějaká jiná možná hra s dřevěnými kostkami? Sem s ní.  😉

.
Hledáte dárek pro vaše batole?
.

1 komentář k článku “Dřevěné kostky KUBI pro malé i velké stavitele!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *