Jakou deskovou hru pro dva? Z této vymazlené dřevěné budete nadšení


Recenze / Pondělí, 14 prosince, 2020

Jsme veselí a hraví. Tedy, pokud je zrovna ten správný bio stupeň a doma láhev červeného. A tak když se zadaří a děti brzy usnou (halelujaaa!), sem tam vytáhneme nějakou tu hru. Dřív jsme ujížděli hlavně na Kris Krosu neboli českém Scrabblu, teď frčíme na Baruščiným Dobble (muž pořád zkouší, jestli mě konečně porazí) a na vskutku vymazlené originální deskovce Equilibrix Connect. Jestli tedy přemýšlíte, jakou deskovou hru pro dva, čtěte. 👇

Veselý a hravý je rozhodně i autor hry, už jen proto, že se jmenuje Matyáš Veselý. Pod značkou Maty Moves prodává svoje skvělé nápady. Vytváří opravdu pestré hry, ze kterých si vybere každý. Od abstraktních strategií až po jednoduché hrátky na párty. Co je ale nejvíc je, že hry jsou celé ze dřeva, zabalené v úžasných dřevěných krabicích, které jsou vymyšlené do detailu tak, aby nezabíraly moc místa, a hra se tam dala krásně poskládat. A jestli potřebujete ještě menší balíčky, hru můžete koupit i v cestovní verzi v ručně šitém pytlíku.


Rozdejte si to spolu

Ale zpátky ke hře. Říkám jí zkráceně Equi. O čem tedy je? Na první pohled vypadá docela složitě, ale nebojte, pravidla jsou úplně jednoduchá. V krabičce najdete k sestavení herní pole, spoustu různě tvarovaných dřevěných dílků a dvě kostky.

Herní pole je tzv. Květ života – důležitý posvátný geometrický symbol, který prý obsahuje všechny základní stavební kameny vesmíru a říká, že je všechno propojené. No a vaším úkolem je právě propojování. Pomocí dvojcípích a trojcípích kamenů musíte spojit tři své základny, které si na začátku hry střídavě postavíte na kraj hracího pole. Je to trochu takový AZ kvíz, jen bez písmenek a otázek. Kdo spojí základny jako první, vyhrál.

Hra probíhá tak, že si vždycky hodíte 2 kostkami. Na kostce vám padne určitá pozice, kterou musíte dodržet při pokládání kamenů na hrací plochu. Tvoříte si tedy postupně takovou svou cestičku na tři strany. Jenže… existuje ještě možnost obkličování. Je to dost důležitý prvek hry, protože tak můžete svého protihráče úplně vyšachovat. V krabičce najdete tahák, jak na to, jak rozestavět své kameny okolo kamene protihráče. Kámen pak musí z kola ven a je na protihráči, jestli zvládne vymyslet a hlavně stihne zrealizovat jinou taktiku k dosažení cíle.


Jak se nám hraje?

Po první hře, kterou jsem samozřejmě vyhrála, jsem si říkala: „No to je přece úplná brnkačka!“. No jo, ale to jsme zatím ještě nezvládli obkličovat. Muž se hnedle rozkoukal a už spřádal plány a kul pikle, jak ty moje krásné rovné cestičky překazit, takže se to rychle otočilo. Ne nadarmo se říká, že první vyhrání z kapsy vyhání.

Určitě doporučuju mít tahák s obkličovacími polohami vyndaný neustále na očích. Za prvé bude nějakou chvíli trvat, než si ty polohy kamenů zapamatujete, a za druhé je určitě dobré si neustále kontrolovat, jestli vám tam ten protihráč zase nevymýšlí nějaké své fígle.

Hra je to rozhodně napínavá. V jeden moment si říkáte: „Jó, teď jsem to tam pěkně dala!“, načež vám spadne brada, protože ups, kámen je fuč. Co naplat, člověče, nezlob se. Trvá to celé pár minut (kolem čtvrt hodiny?), ale rozhodně nezůstane u jedné partie.

Zatím jsme to hráli jen ve dvou, avšak nesmím zapomenout zmínit, že se hra dá hrát i ve třech. To bude teprve jízda! Určitě to taky někdy vyzkoušíme.


Jakou deskovou hru? Rozhodně tuhle!

Tak abych to shrnula, hra Equilibrix Connect má určitě samé klady a pozitiva. Dívejte. 👇

Plusy

  • Je to bez debat vskutku originální, zábavná a napínavá hra.
  • Navíc krásná. Žádný papír, ale dřevo, které voní.
  • Ač netrvá moc dlouho, zabere vám klidně celý večer, protože si budete chtít neustále dávat odvetu.
  • Na krabičce se dočtete, že hru zvládají hrát už i osmileté děti, což můžu potvrdit. Vyzkoušela jsem se synovcem, co chodí do druhé třídy, a opravdu. Sice zatím bez obkličování, ale úplně v pohodě a moc se líbila.
  • Místo dřevěné krabičky můžete zakoupit i cestovní verzi v pytlíku, se kterou navíc ušetříte nějakou tu korunu.
  • Z jednotlivých součástí se dají skládat krásné mandaly, což oceňuji nejen já, ale i má čtyřletá dcerka. Zabaví tedy i mladší děti.

Mínusy

  • Dejte bacha, vrch krabičky není strana s průhledným okénkem, nýbrž ta dřevěná. Myslete na to obzvláště, když krabičku chcete otevřít: „Okénko dolů!“, jinak se vám to po otevření všechno vysype. (Přiznávám, někdy nechápu, jaktože nejsem blonďatá, neb to pořád otevírám špatně.)
  • Hra není určená pro děti do 3 let, asi že ty dílky a barvy nemají certifikát nezávadnosti, což znamená, že hru musíme pečlivě střežit před Beníkem, protože stále ještě požírá všechno, co mu přijde pod ruku (namísto toho výborného zdravého oběda).

Za mě můžu tedy deskovou hru Equilibrix Connect určitě doporučit a už se těším, až si to spolu s mužem zase pěkně rozdáme! 😀


A jakou deskovou hru hrajete po večerech vy? Inspirujte nás v komentáři.

.
Víc takových recenzí a dárkotipy přímo do e-mailu?
Prozraď mi ho a dárková pošta bude chodit rovnou za tebou.
Staneme se spolu mistry v dávání dárků?
.
.
.
Děkuji z celého 💜 výrobci MatyMoves.com za věnování hry k recenzi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *